Copy
ניוזלטר אביב 2020
הי חברים וחברות
בישיבת המערכת שקיימנו לפני כחודשיים החלטנו שלקראת חג הפסח נערוך מגזין שיעסוק בנושא שחרור.
שחרור לפי מילון אבן יהודה פרושו "הוצאה לחופשי". חשבנו שיהיה מעניין לחבר בין מוטיב מרכזי של חג הפסח - השחרור - לבין מה שמעסיק אותנו בטריבונה והוא - חיפוש אחר דרכים וחיבורים של התארגנויות אנושיות המבוססות על אמון, על יצירה משותפת ועל שחרור של דפוסים דכאניים ומעכבים. עבור רבים מאיתנו ההיכרות עם עולם המנהיגות ההשתתפותית הביאה איתה גם תהליך של שחרור מדפוסים ותפיסות עולם.   
בחלומות הכי פרועים שלנו לא דמיינו שאת חג הפסח נציין כשאנחנו משוללי חירויות רבות. המצב הנוכחי מזמן לכולנו הזדמנויות שונות לחוות את המושג שחרור. לעיתים נראה שככה נראה שחרור אמיתי ולעיתים אנחנו מרגישים בתוך כלא...
לרגל הוצאת המגזין הזמנו את חברי וחברות הטריבונה לכתוב על שחרור. 
מקווים שהצלחנו לשמח, להעשיר ולעשות קצת טוב בלב ובנשמה,
מחבקים מרחוק, 
הטריבונה למנהיגות השתתפותית.
מרחב חלומי - טל בדרק

לעוף. כמו בחלום נפלא. הרוח שורקת מסביב ויחד עם השמש מלטפת את העיניים, בהבטחה שהכל יהיה בסדר. בהבטחה שהכל עכשיו בסדר. ולמה שלא יהיה בסדר? במרחב החלום אין דבר שהוא בגדר בלתי-אפשרי. 

התמונה שבחרתי ללוות את הטקסט הזה מתארת דמות שנמצאת בריחוף. תלויה בין שמים וארץ,
להמשך קריאה

להשתחרר, להיות מופתעים, לצאת ממצרים - ישראל צדוק

בתחילת כל מפגש השתתפותי שאני מנחה אני יוצר יחד עם המשתתפים הסכמות. אלו הם כללי המשחק שעל פיהם מתנהל המרחב המשותף. לאחרונה הבנתי עד כמה החלק הזה במפגש הוא חשוב באמת. אחת מן ההסכמות הללו לרוב היא "להיות מופתעים", זוהי קריאה לכל המשתתפים ואני ביניהם לעשות מאמץ נפשי וקוגניטיבי להתנתק מהמוכר ולהיפתח לרעיונות חדשים שאולי יבואו במהלך המפגש. ובכן, הספיקה לי פעם אחת שבה מקוצר זמן החלטתי לדלג על ההסכמות, ובאמת, אחת מן המשתתפות הייתה "תקועה" על דפוסים קיימים ולא הביאה את עצמה למקום מופתע שיאפשר לה להיות כלי קיבול למחשבות ולתהליכים שנוצרו במפגש.
להמשך קריאה
 

עבדים היינו... - טלי רז ויואב אגוזי בשיחה על שחרור ועבודה

יואב: נו טלי אז לכבוד פסח, מה החוויה הכי עמוקה שלך של שחרור? 

טלי: איזו שאלה הבאת לי. ממש בהזמנה…את החיים המקצועיים שלי אני מחלקת לשתי תקופות מרכזיות (בלי להכליל שלוש חופשות לידה מפנקות)...התקופה שלפני הטריבונה והתקופה של היום בטריבונה. "פעם" בימים שהייתי שכירה ועבדתי בשביל אחרים (המנהלת, הקרן/התורמים, המדינה, הועד המנהל, ההנהלה) הרגשתי שאני לא ממש משוחררת וחופשיה ושאני לא בבעלות של עצמי. 

יואב: ואיך זה בא לידי ביטוי?

טלי: אני זוכרת שהייתי בחופשה בחו"ל (הגדלתי לעשות ובקשתי אישור לצאת לחופש, לראות שזה הולם את המצב בארגון). בעודי בחופשה,
המשך קריאה
 

מה אנחנו הולכים לעשות עם זה? - ברוך אורן

 

איך מתרגלים חופש? בשבועות האחרונים אנו באווירת משבר לאומי וגלובלי. ההגבלות הפיזיות עלינו הולכות ומתהדקות. ובמקביל מערכות שחשבנו ליציבות, מגלות שבירות ופגיעות. ברוך אורן כותב על החופש להשתתף ביצירת העתיד שלנו. ומשתף תובנות חדשות לאור המשבר.

המשך קריאה
 

כולם לוקחים חלק - המאבק על שחרור המרכז/ שני מרצ'בסקי בשיתוף מיכל עברי

כשהתחלנו להביא לארץ את התחום של מנהיגות השתתפותית ולבנות סביבה קהילה מקצועית משותפת של שותפים רבים, זכינו להרבה מבטים מזוגגים, לא כל כך הבינו על מה אנחנו מדברים, כשאמרנו שצריך להתאים את הכלים בהם אנו עובדים כאנשים לעולם של אי וודאות, לעולם של מורכבות גבוהה. בעולם של אחרי הקורונה, אני חושבת שהדבר ברור בהרבה.

המשך קריאה
 
מאחלים לכולם חג חירות שמח ושנצא מהמשבר במהרה!
Facebook
Email
Website
Copyright © 2020 הטריבונה למנהיגות השתתפותית בע"מ, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp