Copy
Önceki Bültenler

                                                 ŞUBAT

Meditasyon bilinçaltı tuvaletinin temizliğinden başka bir şey değildir. Ve bilinçaltı zihinsel bir tuvaletten başka bir şey değildir. Sifon iyi çalışıyor mu, kalıntı bırakmıyor mu diye bakmak için her gün temizlenmesi gerekir.” - Yogi Bhajan


Bu ay ne üzerine çalışabilirim?

Her ay, sizi, bir öğretmen ya da öğrenci olarak, Yogi Bhajan öğretilerinin farklı yönlerini keşfetmeye davet ediyoruz. Bunun için Yogi Bhajan’ın öğretilerine göre sayıların nitelik ve yönlerini işleyen ve 10 spiritüel bedene bağlayan Kova Çağı Numerolojisini kullanıyoruz. Sayılar bilincimize bakmamız, yaşamımızdaki eş zamanlılığı fark etmemiz için büyüleyici bir pencere açarken, içinde yaşadığımız birbirine bağlantılı gerçekliğe derin bir anlayış getiriyorlar.

2019

2


 Dualite baskısına karşı kararlı dur

Gerçekliğine sadık ol

Özünün içinde köklerini büyüt 

İlk Kökler

Ocak ayı neyin gerçekten gerekli olduğuna odaklanmak için bir fırsat sundu. Öncelikler belirlemek ve gereksiz şeylerden kurtulmak için bir olanaktı. İç pusulanı izlemeye devam etmen için kararlılığın ve devamlılığın gerekiyordu.

Şubat ayı yılın ilk uzvu- aynı ikinci Guru’nun ismindeki gibi (Ad=ana birim, Ang=uzatma ya da uzuv). Tohumun (1) ilk uzvu köküdür. Henüz dışarı çıkan bir görüntü yoktur (3) ama kökler tutuş alanlarını genişletirler. Aşağı doğru uzarlar ve toprağın karanlığını keşfederler (bilinçaltı) su ararlar (bir beslenme ve temizlenme kaynağı). İç pusulamızı ve ihtiyaçlarımızı izlemek bilinçaltı kalıplarımızı tetikler. Bitmemiş hikayelerin anılarını, eski yaraları ve keyifsiz deneyimleri yüzeye çıkarır. Öz-farkındalık ve dayanıklı bir sinir sistemi olmadan bu baskının kurbanı olabilir ve tepkisel benliğimize düşebilir, ruhumuzu izlemek isteyen ilk dürtümüzden pişman oluruz. “Önceden daha kolaydı!”

Kararlılık
Şubat 2019 (2+2+0+1+9 = 14 = 5) derin benliğimize ve bu ilişkiyi besleyen şeylere olan bağlılığımızı güçlendirmek için bir fırsat. Sinir sistemimiz (5) kendimize sadık kalmanın zorluklarıyla yüzleşme kapasitemizde önemli bir rol oynar (köklerimizi genişletmek!). Eğer sinir sistemimiz çok zayıfsa bu zorlukların baskısına kolayca tepki veririz. Negatif Zihin (ikinci spiritüel beden) bize tehlike uyarısı verir- bunu tehlike gerçek olduğu için değil, ortamda bir belirsizlik olduğu için yapar. Kendimize karşı dürüst olmaya çalıştığımızda ve pozitif zihin tarafından desteklendiğimizde, tatsız eski anılara bağlanacak ve biz de yemi yutup tepkiler/sonuçlar silsilesine düşeceğiz! Zayıf bir sinir sistemi zihnimizin ilk tepkisine tutunmamızı ve bir seçimimizin olduğunu anlamamızı sağlayamaz. Kendimiz olma gayretindeki kararlılığımız devam ederse, otomatik olarak ortaya çıkacak olan eski acıları (geçmişte kendimize yaptığımız ihanetlere bağlı olan) salıvermemize izin vermez!​

Kendimize Vakit Ayırmak
Geçmişin ağırlığından kopma, temizlik sonrası gibi yeni bir akış hissinden ziyade, stesli anlar, ajitasyon, gerginlik ve hatta kendimizden kopuş hissettirebilir- tek gerçeklik, mümkün olan tek “ben” hissi veren eski benliğimizden. Bilgisayar oyunlarına ya da sosyal medyaya sığınmak gibi içsel sürecimizi görmezden gelmek için kendimizi uyuşturmanın yollarını arayabiliriz.

Bilgisayar oyunları ya da sosyal medya bize “kendimizle vakit geçiyormuşuz” yanılsaması verebilir çünkü o sırada kendi balonumuzun içindeyizdir. Maalesef, derin benliğimizi beslemek içimizdeki yaşamı hissetmek, bedenimize, hislerimize, duygularımıza bağlanmaktır. Telefonda ve bilgisayarda olduğu gibi, zihinsel bir alan değildir burası. İçeride olanlara odaklanarak, hayatı ve anlamını hislerimizle, duygularımızla deneyimleriz; fantazilerle ve tasarımlarla değil. Kendi hayatımızın seyircisi olmaktansa, oyuncusu olabiliriz ve kendimizi tanıma ve şifalama kapasitemizi uyandırabiliriz.

“Bu hayatta çok fazla baskı var, ama yine de bu hayatı yaşamalı. Ve yaşamanın tek yolu onun akmasına, olmasına izin vermek.” - Yogi Bhajan

Su gibi Nefes Al
Şubat 2019, köklerimizi genişleterek ve bununla gelen baskıyı göğüsleyerek, ilk niyetimizi beslemek için bir davet. Nefesimiz bu kökleri beslemek için elzem. Bitki için su neyse, prana da bizim için öyle. Sinir sistemimiz canlılığımızı korumak ve hayatın akmasına, olmasına izin vermek için temel niteliğinde.

“Toprağın dışı tozdan ibarettir ama içinde ışık vardır. Dış görünüşü, iç gerçekliği ile

savaş halindedir - midyenin kabuğu, içindeki inciyle savaşırmış gibi. Dışardaki “Ben sadece buyum” der. İçerdeki” Yakından bak ve beni bulacaksın.” der. Dışarıdaki “İç gerçeklik bir yanılsamadır.” der. Ve içerdeki “Bekle ve gör. Yakında gerçekliği göstereceğim.”der - Rumi

“Sinemada Bir Adam” - Osho

İzleyici her zaman zihnin üstündedir. İzleyici hiç bir zaman zihnin bir parçası değildir. Zihin düşüncelerin, hayallerin, beklentilerin, arzuların ve binbir başka şeyin geçtiği bir televizyon ekranı gibidir. İzleyici ekranda değildir, sinema salonunda oturur. Sorun, izleyicinin ekrandaki bir şeyle özdeşleşmesiyle ortaya çıkar.

Kendini bazen ağlarken, bazen gülerken, bazen de üzülürken görmüşsündür… ve çok iyi biliyorsun ki ekranda hiç bir şey yok. Ekran boş, gördüğün tek şey bir yansıma, ışıkla yansıtılmış bir film sadece.

Duyduğuma göre sessiz filmlerin Londra’daki ilk gösteriminde, film bittikten sonra herkes dağıldı, bir adam oturmaya devam etti.

Müdür geldi ve ona seslendi, “Gösteri bitti.”

Adam da “İkinci gösteriyi de izlemek istiyorum.” dedi.

Müdür, “Ne anlamı var ki? Zaten izlediniz.” dedi.

Adam cevap verdi: “Bu sizi ilgilendirmez. Yeni biletin parasını ödüyorum. Salondan ayrılmıyorum.”

Adam ikinci gösterimi de izledi ve müdür “İkinci gösteriden sonra ne olacak acaba?” diye düşünmeye başladı.

Kalabalık dağıldı ve adam salonda oturmaya devam etti çünkü üçüncü gösterim başlayacaktı.

Müdür “Üçüncü gösteriyi de izlemek istiyor musunuz?” diye sordu.

Adam “Evet” dedi, “Paranız burda.”

Müdür “Ama iki kere izlediniz!” dedi.

Adam “Hiç bir şey anlamıyorsunuz. Bir sahnede güzel bir kadın soyunuyor. Tam çırılçıplak göle atlayacakken bir tren geçiyor ve o tren perde oluyor, tren geçtiğinde de kadın çoktan suya girmiş oluyor.”

Müdür “Ama hala sizi anlayamıyorum.”dedi.

Adam da “Tren bir gün geç kalacak!” diye cevap verdi.
Şimdi yansıtılan film, zihninin gerçekliğine geçti. Adam kendini özdeşleştirdi; artık film film olmaktan çıktı, adam filmin bir parçası oldu. Beklemiyor, izlemiyor; katılıyor.

                                                        Osho, The Hidden Splendor, Ch 25, Q 1 (alıntı)

Bu ay için önerilen Kriya ve Meditasyonlar

Kriya 1: Two-stroke breath to connect the subconscious and the intuition – 15 dakika civarı [Praana Pranee Pranayam, sayfa 156 - 157]

Kriya 2: Kriya For Creativity – 30 dakika civarı [Harijot Kaur Khalsa - Physical Wisdom, sayfa 13 – 14], Dinlenme

Pranayam: Wahe Guru Kriya for Nervous Balance – 11 dakika [Sadhana Guidelines]

Meditasyon: Living the truth - the life is a Gift: We experience it – 31 dakika [LA827 950307]. 
İngilizce videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Eğer bıraktıysanız, bu ay soğuk duşa geri dönmenizi tavsiye ediyoruz. Bu ayda 28 gün var ve bu bir aks - 2/8: dualiteden (2) akışa (8), sonsuz ihityaçtan (2) sonsuza olan ihtiyaca (8) / ayrılıktan (2) şifaya (8).

“Soğuk duş soğuk duştur ve senin sağlığın, sinir sistemin içindir, merkezi sinir sistemini, hormonal sistemi, bedeni uyarır, kılcal damarlar açılır, beden ve tüm organlar beslenir.” - Yogi Bhajan

Yeniay 4 Şubat

Meditasyon Kursu - The Soldier Saint - 1.Gün : Meditation to create your own intuition – 31 dakika [M065a 901211]. İngilizce videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Dolunay 19 Şubat

Kedini tanıma meditasyonu - EXPERIENCE AND ECSTASY – 31 dakika [LA792 931214]. İngilizce videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Kriyalara ulaşmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin

Beslenme önerisi: Suyunu bilgilendir

Yatmadan önce bir bardak su doldur. O andaki ihtiyacını belirle “Güvende hissetmek istiyorum”, “Rahatlamak istiyorum”, “Sevilmek istiyorum”. Küçük bir kağıda o ihtiyacı/hissi temsil eden bir kelime yaz GÜVENLİK, RAHATLIK, SEVGİ, … ve bu kağıdı bardağa yapıştır. Sabah uyandığında ilk iş olarak bu suyu iç. Tüm ay boyunca (28 gün) bunu tekrarla.

Alaska’da Parti

Sam 25 yıldır çalışıyordu ve artık iş stresinden bıkmıştı.

İşi bıraktı, Alaska’da 200 dönüm arazi aldı ve insanlarda uzaklaşabildiği kadar uzaklaştı. Postacıyı haftada bir görüyor, ayda bir de alışverişe çıkıyordu. Geri kalan zamanda huzur ve sessizlik hakimdi.

Nerdeyse izole geçen 6 aydan sonra biri kapısını çaldı. Kapıyı açtı ve karşısında kocaman, sakallı bir adam gördü.

“Adım Lars, 65km uzağında yaşayan komşunum… Cuma günü doğumgünü partim var, belki gelmek istersin diye düşündüm… Saat 5 civarı…”

“Harika”, dedi Sam, “Altı ayın sonunda artık yerel halkla tanışmaya hazırım. Teşekkürler.”

Lars ayrılırken durdu ve dedi ki “Seni uyarmam gerekiyor… Biraz içeceğiz.”

“Hiç problem değil…25 yıllık iş hayatından sonra çok iyi içici oldum.”

Yine tam giderken Lars döndü ve “Muhtemelen biraz da kavga olur” dedi.

Sam “Ben insanlarla iyi anlaşırım, orda olacağım. Tekrar sağol” diye cevap verdi.

Lars yine döndü ve dedi ki “Bu partilerde vahşi sex de görmüşlüğüm var.”

“Bu da benim için problem değil” dedi Sam. “Altı aydır yalnızım! Kesinlikle geleceğim. Bu arada gelirken ne getireyim?”

Lars kapıda durdu ve dedi ki, “Ne istersen getir, sadece ikimiz olacağız.”

“2019’un Yogası: Dinleme Sanatı"

Fransa’da TNT ve Profesyonel Eğitmen olan Fateh Singh’in yoga tarihine değinen yazısı:

"Suniai sidh pir sur nath suniai dharat daval akash"
Guru Nanak’ın Jaap Ji’sinin onbirinci paurisi.Nanak burada dinlemenin yogasından bahsediyor.

Jaap ji’de Guru Nanak kelimelerle, rasyonel anlayışımızın tamamen ötesinde bir bileşme deneyimini anlatıyor.

Bu şiirde, Shabad Guru teknolojisi açılıyor. Sesin kendisi olan Guru, kelimelerin birleşimi ve permütasyonu, manevi gerçekleşmenin kokusunu kendi içinde taşır.

Suniai kelimesi “shunya”ya çok yakındır ve bu da sanskritte “Sıfır” demektir. Yani dinlemek, kişinin kendini sıfırlamasıdır diyebiliriz, tevazunun tanımıdır. Nanak bizi kibrimizi görmeye davet ediyor, zihnimizin her şeyi bildiğini sandığı fantazisine.

Bu dinleme kapasitesi, açıklığı ve alma becerisini kapsayan, feminen bir özellik. Boşluğa, yok olmaya izin vermek. Dolu olan bir bardağa nasıl su dökebiliriz?

Okumaya devam etmek için (İngilizce):​ (English)

Dünyada AAA
Hikayeler, Etkinlikler, Programlar
 
Avusturya, Avustralya, Çin ve Fransa'da ders vereceğimiz festivallerin güncel sayfası burada.
Austria

SEVİYE 2: gelecek 6 modülün tarihleri belirlendi! Şubat 2019'un başında Canlılık & Stres modülüyle başlıyoruz. Daha fazla okumak için...

GÜNEŞİN ÇOCUĞU: çocuklara yoga öğreten bir eğitmen olmak için. Bu eğitim Viyana'da gerçekleşecek. Tarihler: 5-9 Haziran ve 4-7 Temmuz. Erken ödeme indirimini kaçırmayın (31 Mart)!! Daha fazla okumak için...  


Çin


Şifalı Ses Eğitimi: Gong ve Tibet Ses Çanakları. Nirmal Singh Gong ve Tibet Ses Çanakları kullanmayı öğretmek için üçüncü kez Çin’deki AiJue Merkezi’ne gitti.
 
Almanya’dan TNT ve profesyonal eğitmen Jodha Kaur da Birinci Seviye Eğitmen Eğitimi vermek için ilk kez Xiamen’e gitti. Deneyimlerini şöyle paylaştı:

“Öncelikle organizayson takımına, Arti Laura, Dalmeet Kaur ve Har Dayal Kaur’a çok teşekkür ederim - eğitim için gerekli olan her şeyi kalpleriyle, ruhlarıyla sağladılar.

Beni en çok etkileyen şey Çin’deki öğrecilerin açıklığı ve farkındalığı oldu. Her şeyi çok hızlı kaptılar, kişisel olarak büyümek ve öğrenmek istedikleri çok belliydi. Geri bildirimleri aldılar ve anında içselleştirip devam ettiler. Bazıları gerçekten çok hassastı. Birbirleriyle iletişimlerindeki ve birbirlerine davranış şekillerindeki derin rahatlık ve saygıdan çok etkilendim. Çok güldük. Eğitimin sonunda evin sahibi beni çaya davet etti, benim için çok özel bir deneyimdi. Xiamen’e ziyaretim beni hayli tatmin etti, orada yaşadığım deneyimlere minnettarım.

Sat Nam!"
Çin'deki AAA atölye çalışmaları. Eğitmenler beraber ders veriyorlar ve harikalar! Fotoğraflar burda!

Fransa
“Kundalini Yoga hayatımızı dönüştürdü” - Charan Kamal Kaur (29 yaşında) ve Govind Bhajan Singh (25 yaşında) - Fransa

“Kundalini Yoga ile üç sene önce kazara tanışıtık. Öncesinde yükselme ve boşalma, neşe ve depresyon arasında gidip gelmeye alışmıştık.

Ve Kundalini Yoga hayatımıza girdi: bu karşılaşma çok güçlü ve dönüştürücüydü. İlk ders bitti diye çok üzülmüştük ve daha çok öğrenmek istedik. Fransa’daki festivale ilk gidişimizde sabah Sadhanalarındaki grup enerjisiyle beraber ortaya çıkan duygular bizi aldı götürdü.

O buluşmada Fateh Singh ile tanıştık ve hemen o derin bağlantıyı hissettik. Onun sayesinde Ajai Alai ruhunu keşfettik ve hemen Fransa’daki eğitmen eğitimine yazıldık. Öğretiler bize o zenginliği hissettirdi ve eğitmenler öğretileri nasıl canlı tutacağımızı ve günlük hayatta yaşayabileceğimizi çok güzel aktardı.

Bir senelik yoğun eğitimin sonunda aldığımız diploma sayesinde Fransa’daki dağ köyümüzde iki tane Kundalini Yoga dersi açtık. Öğrencilerimiz sayesinde yeni öğrenme yolları keşfediyoruz, Kova Çağı öğretmeni rolüne adapte oluyoruz ve bilinç yolunda gün be gün büyüdüğümüzü hissediyoruz. Nötr ve misafirperver bir alan açmayı öğreniyoruz ve bu alanda öğrenciler gerçek benliklerini deneyip keşfedebiliyorlar.

Bugün öğretilerle sürekli bağlantıda olduğumuz için çok minnettarız. Bizi onlar yönlendiriyor ve istediğimiz şeyi şu anda, olduğumuz yerde yaratabiliyoruz; başka yerlere kayıp cevapları dışarda ya da mutluluk sandığımız ilüzyonlarda aramıyoruz. Her şey zaten içimizde mevcut, yapmamız gereken tek şey günlük hayatta, şimdi ve burada gerçeğimizi hayata geçirmek.

Bir sonrakı adımımız: Türkiye’de başlayacak olan İkinci Seviye Eğitmen Eğitimi’ne katılmak ve Ajai Alai Awakening maceramıza devam etmek.

İsviçre

Birinci Seviye Eğitmen Eğitimi, son hafta sonu - Sat Sarbat Kaur

Eğitmen eğitiminin son hafta sonu için İsviçre’ye gittim. Geçtiğimiz Haziran’da Avusturya’daki modülde tanıştığım öğrencileri yeniden görmek çok keyifliydi. Bu hafta sonu eğitimi şehrin ortasındaki bir yoga odasında geçti. Çevremizde ağaçlar yerine arabaların olduğu bir alanda ders vermeye direnç gösteriyorudum. Ancak çok vakit geçmeden atmosfer çok rahat ve olumlu hale dönüştü ve nerde olduğumu unuttum. Sanki dışarda olan her şeyin ortasında kendi küçük sağlıklı ve varlıklı dünyamızı kurmuştuk. Hafta sonunun konusu önyargılardan nasıl kurtuluruza, önyargılı olmak yerine her birimizin gerçek doğasını nasıl kabul ederize ve birbirimizi nasıl hoşgörürüze dönüştü.

Ve çok güldük, harika vakit geçirdik!

Öğrencilere ve organizasyonu yapan Vichar Singh’e çabaları ve gülümsemeleri için teşekkür etmek istiyorum.

Zürih’te 2019/20’de yapacağımız yeni Seviye 1 Eğitmen Eğitimi tarihleri için: buraya tıklayın

                                 Yaklaşan Etkinlikler Şubat-Mayıs

Seviye 1 Avusturya – TamanGa, Graz, “Temel” modülü - 28 Ocak - 3 Şubat
Seviye 1 Sırbistan - “Temel” modülü - 28 Ocak - 3 Şubat
Seviye 2 Avusturya – TamanGa, Graz, “Canlılık ve Stres” modülü, 5-10 Şubat
Seviye 1 Türkiye - Villa Fe, Istanbul, “Benlik” modülü - 13-19 Şubat
Seviye 1 Isviçre - Zürih, “Temel” modülü ilk kısım, 1-3 Mart
Seviye 2 Tayvan - “Otantik Ilişkiler” modülü - 2-7 Mart
Kova Çağı Numeroloji Danışmanlığı eğitimi çİN - Shenzen, 12-17 Mart
Seviye 2 Çin - Yunnan dağları, “Zihin ve Meditasyon” - 18-25 Mart - Doldu, yeni kayıt alamıyoruz.
Gurdijeff Hareketleri ve Kundalini Yoga atölyesi Çin - Shenzen - 27-31 Mart
Seviye 1 Avusturalya – Brisbane, “Temel” modülü - 3-9 Nisan
Seviye 1 Avusturalya – Melbourne, “Benlik” modülü ikinci kısım, 11-14 Nisan
Seviye 1 Isviçre – Zürih, “Temel” modülü ikinci kısım, 12-14 Nisanü
Seviye 2 Avusturalya - Brisbane, “Otantik İlişkiler” modülü, 16-21 Nisan
Seviye 1 Çin – “5 Element” modülü, 27 Nisan -4 Mayıs
 


Ajai Alai Awakening International Kundalini Yoga and Numerology School

www.3aaa.asia / info@3aaa.asia – Teacher Training Worldwide

Copyright © 2019 3AAA, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp