Copy
Önceki bültenler BURADA
Gelecek programlar bültenin son kısmında! 

                                          MAYIS Bülteni

“Varoluşunuzun temel hatası tüm düzeni kendinizin yürütmesi gerektiğini düşünmeniz. Aranızdan kaç kişi bir arkadaşının evinde kalma fırsatı buldu? Lütfen elinizi kaldırın. Nerdeyse herkesin bir fırsatı olmuş, di mi? Peki hanginiz arkadaşınızın evine gittiğinde evi yönetmeye başlayacak kadar salaktı?” - Yogi Bhajan


Bu ay ne üzerine çalışabilirim?

Her ay, sizi, bir öğretmen ya da öğrenci olarak, Yogi Bhajan öğretilerinin farklı yönlerini keşfetmeye davet ediyoruz. Bunun için Yogi Bhajan’ın öğretilerine göre sayıların nitelik ve yönlerini işleyen ve 10 spiritüel bedene bağlayan Kova Çağı Numerolojisini kullanıyoruz. Sayılar bilincimize bakmamız, yaşamımızdaki eş zamanlılığı fark etmemiz için büyüleyici bir pencere açarken, içinde yaşadığımız birbirine bağlantılı gerçekliğe derin bir anlayış getiriyor.

2019

5

Yası kabullen

Bilinmeyenle yüzleşmek için ayaklan

Kendini kazan

Şimdiye kadar bu sene gerçekmiş gibi algıladığımız ilüzyondan (Maya) kurtulma sürecinden ibaretti. Bu senaryo kişisel filtrelerimiz (inançlar, yaralar, tramvalar, korkular, utanç, suçluluk, …) tarafından yaratıldı, onlarla bütünleştik ve hepsi bizim için tek gerçekliğe dünüştü. Bu yüzden bu filtrelerin sindirilmesi bizi zorlayabilir, kendi oluşturduğumuz kimliğimizi sorgulatabilir, önceden kalıcı gibi görünenleri ve gerçek referansımız saydıklaımızı yaktırabilir.

Nisan ayı tüketilen ateşe bakmak gibiydi. Önce kıvılcımlar seni hipnotize ediyor, sonra kıvılcımlar kaybolup duman, köz, odunun yanmış hali kaldığında bırakmak zor oluyor, değişimi sindirmek için zamana ihtiyaç duyuyorsun, bunun adı da yas. Yas, alışılagelmiş kalıpların ya da davranışların sonlanması veya değişmesiyle doğan çelişkili duygulardır. Bu seni çok derin bir yalnızlık ve boşluk hissine itebilir ancak aynı zamanda yeni fırsat alanları da açar. Hislerine bağlanıp, onları paylaşarak netliğe ve kendi derin, masum benliğine fırsat verebilirsin.

Mayıs (5) pivot bir sayıdır. Ayağa kalkma, sönmüş ateşi geride bırakma, hayatı olduğu gibi göğüsleme ve kırılganlığınla yüzleşerek kontrolü ele alma fırsatı verir. Bu yeni fırsatlar alanını, içteki ateşimizi keşfetmek, bırakıp tanrıya izin vermek için fedakarlık yapmak gerekir.

Yapılacak şey seni geçmişe bağlayan son ipleri de kesmek: seni anlamsız ve toksik ilişkiye; fiziksel ve duygusal olarak seni aşağı çeken alışkanlıklarına; derin benliğine hizmet etmeyen inançlarına, yargılarına bağlayan herşeyi… Bırak!

Mayıs ayı net kararlar verip yanmış olanı yeniden inşaa etmek için yeni niyetlerle gelmek demek kendi gerçekliğimize sadık olmak ve bilincimizin ateşini körüklemek niyetiyle. Bu illa ki büyük kararlar ve adımlar demek değil, net ve keskin olmalılar (taviz yok), ve sallanmadan onları taşımalıyız. Bu zorluklarla ve yolculukla yüzelşmek için dengeye ve güçlü bir sinir sistemine ihtiyacımız olacak.

Eğer şüphe etmeden, hislerimize güvenerek gerekli değişiklikleri uygularsak, yeni bir akışı deneyimleriz (5+3=8), dışardan gelenlere bağlı olmayan, sadece içsel rehberimizin yönlendirmelerine uyum sağlama kapasitemize bağlı olan yeni bir bütünlük hissi gelir. Doğada yürüyüşe çıkmak, oynamak, düşünmek, nefes alıp vermek, … kendimizi keşfetmemizi destekleyecek. Buna paralel olarak biz de otomatik olarak kişisel olmayan kişiselliğe geçip hayata geniş bir açıdan bakabilecek, sonuca çok bağlı kalmadan bu hayatta bize verilenin içinde keyifli bir yolculuk yapabilecek ve zorlukları daha ferah ve neşeyle kabul edeceğiz.

Zorluğa izin vermezsek, küllenmiş ateşi canlandırmaya çalışır ve ilüzyonu tekrar yaratırız. Burda inatçılıktan kendimizi uzak tutmamız gerel çünkü çevremizdeki her şey bize değişimin gerekli olduğunu hatırlatacak.

Bereketimizi kendimiz kapatıyoruz

Guru bir gün ayak masajı yaptırırken masörün düşüncelerini okumuş - iki at, bir kese de altın istiyormuş. Masaj bittikten sonra Guru masöre dilediklerini vermiş.

Masör şaşırmış ama mutlulukla kabul etmiş!

Çıkar çıkmaz mümini Guru’ya sormuş: “Neden ona iki at ve bir kese altın verdiniz??”

Guru cevaplamış: “O adam çok iyiydi, varisim yapmak istedim ama o malesef sadece iki at ve bir kese altın istiyordu…”.

Bu ay için önerilen Kriya ve Meditasyonlar


Kriya 1: “Stresten kurtulma kriyası” - IAWW, 40 dakika Sinir sistemini dengeler, rahatlatır, hissel benliğimize bağlanma hassaslığımızı artırır. Bırakmamıza yardımcı olur.
Library of Teachings

Kriya 2: “Puja Kriya” - 11-31 dakika, KRIYA kitabı.
Kendini kendine (kaderine) aç ve hislerine sadık olmak için güç topla. Kalbini aç.

Meditation: “Guru Kriya meditasyonu- Her Kalbe Dokun” - Masterla Bir Yıl - Atma Singh & Guruprem Kaur, sayfa 51 İç rehbere bağlar ve ışığını genişletir, iç pusulana, kaoline ve nötr zihnine bağlar. “Kalbin nehir gibi aksın - tüm zorluklar temizlenir.” - YB


Yeniay 4 Mayıs (Avrupa saati):
Kriya “Stresten kurtulma kriyası” + “Guru Kriya meditasyonu- Her Kalbe Dokun” - 31 dakika

Dolunay 18 Mayıs (Avrupa saati):
Kriya Senin seçtiğin bir kriya.
Meditasyon “Ruh Sohbeti Meditasyonu” - 22 -31 dakika


Kriyalara ulaşmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

Beslenme Önerisi: Bir ay boyunca şekerden uzak dur!

       Yogi Bhajan’ın 10 beden sisteminde 5 sayısı fiziksel bedene tekabül ediyor. Şeker sinir sistemini etkiliyor, stress mekanizmasıyla tüketiyor, ve fiziksel beden doğal gücünü ve savunmasını kaybediyor. Şeker aynı zamanda zihnimizi aktive ediyor, düşünceleri artırıp netliği buğulu hale getiriyor. Sallanan bir sinir sistemi asla bilinmeyene zıplamaya ve değişime izin vermez çünkü gerekli güç hali hazırda bulunmaz.

Şekerden uzak durmak hangi yiyeceklerde şekerin olduğu konusunda da bilinç getirecek - bariz şeker barındıran bisküviler ve şekerlemelerden bariz olmayan çorba ve soslara kadar!

Fıkra- Daha kolay bir hastalık

Ağır bir grip geçiren bir adam tedavi için doktora gitmiş.

Doktor ilaç yazmış ama bir hafta sonra adam yine hastalanmış. Doktor da ona iğne yapmış ama yine işe yaramamış.

Üçüncü ziyarette doktor “Tamam, şimdi şöyle yapacağız” demiş. “Eve git ve sıcak bir banyo yap. Sonra tüm pencereleri aç ve cereyanda kal.”

“Zatürre olurum” diye isyan etmiş hasta.

“Biliyorum. İşte onu tedavi edebiliyorum.”

Otantik İlişkilerin Altın Kuralları
     Nisan’da Avusturalya’da Seviye 2 Otantik İlişkiler modülünü verdik. Grup çok derin bir şifa süreci deneyimledi ve ilişkilerde daha otantik olabilme adına birçok öngörü oluştu. Bir çalışma grubunun tasarladığı Otantik İlişkilerin 10 Altın Kuralı şöyle:

1. Yargılarınızı farkedin ve bilinçaltınızı düzenli yoga pratiğiyle temizleyin.
2. Sıkıntı çıktığında karşınızdaki kişinin hareketinin/tepkisinin/davranışının arkasındaki ihtiyacı belirleyin.
3. İçinizde var olan eril ve dişi kutupların dinamiğini belirleyip entegre edin.
4. Çözülmemiş yaslarınızı iç gözlem ve günlük pratikle tutun.
5. Her münasebette kendinizdeki eril ve dişi kutupları gözlemleyin.
6. Kişisel sınırlarınızı korurken olaylara empati ve anlayışla tepki verin.
7. İlişkilerde tekrarlayan paternlerinizi gözlemleyin ve üzerlerine düşünün.
8. Geçmiş deneyimlerinizden kaynaklanan şartlanmalarınızı fark edin.
9. İlişkilerde mümkün olduğunca 3 Guna’yı (Tama, Raj, Sat) anlayın ve entegre edin.
10. Hislerinizle davranışlarınızın ve başkalarının sizi nasıl algıladığının uyumlu olmasına gayret edin.

Şimdiye dans

Mart sonu Çin’de verdiğimiz Gurdjieff Hareketleri ve Kundalini Yoga atölyesinin katılan öğrencimiz Joan Sita Pavan Koh’un katkısıyla (globeskimmer.com):
Yoga pratiğimin getirdiği en derin düşünce formlarından biri, bir şeyin gerçekleşmesi için sürekli yapılması gerekenleri bırakma gereğidir. Biri bana sadece rahatlayıp güvendiğimde, o uğruna çabaladığım şeyin kendiliğinden kapıma geceğini söyleseydi inanmazdım.

Direksiyondan ellerimi çekmek, kendim ve diğerleri için neyin gerkli olduğunu düşünmeyi bırakmak, radarıma hiç takılmamıştı.

Bulduğum en güzel bahane bunları yapmayı sevdiğimdi. Şarkıda dediği gibi, hayat sen planlar yaparken başına gelenlerdir. Değişimim ve fiziksel bedenmin yaşlanması bu yorguluğumu sevmediğimin kanıtıydı. Bilişsel evrenimde kalmaya devam edemezdim.
Öğretmenim Sat Sarbat dedi ki “Dünyaya başarı ve başarısızlık olarak bakıyoruz. Sadece olmayı beceremiyoruz. “Olmak”ta yargı yok. Yapmalıyız, performans göstermeliyiz. Onu almalıyız. Bize okulda böyle öğrettiler. Kimse bize sadece “olma”nın yeterli olduğunu söylemedi.

Bir ömür boyu öğrenilmiş şartlanmayı bozmak bir süreç. Geçtiğimiz hafta benim için böyle bir süreçti. Gurdjieff Kutsal Dansları ile yoğunlaşmış çılgın bir hafta geçirdim, rahatlayıp uyanık kalmak paradoksunun içinde, ruhu şimdiyederi çağırmak için dans ederek.

Gurdjieff Kutsal Dansları sadece bırakma dansı değil. Zihni yeniden şekillendirmek ve bağlamak için çok güçlü bir yol.

Eski öğretiler bir kişinin aydınlanmaya ulaşması için üç yol var der: Fakir geleneğinde herşeyi bırakıp acı çekerek yaşarsın; manastır yoluyla kendini adarsın; yogi yoluyla da deneyim ve bilgiden geçersin. Gurdijeff’in işi için Dördüncü Yol diyorlar.

Yogi Bhajan’ın dediği gibi artık çivilerin üstünde otururarak ya da mağaralarda 10 yıl meditasyon yaparak yaşayamayız. Burda vyaşamalıyız ve burda bilinçli olmalıyız.

Ve aynen Yogi Bhajan tarafından öğretilen Kundalini Yoga’da olduğu gibi, Gurdjieff’in işi de en mütevazi söylemiyle zorlayıcı.

Gurdjieff hareketleri hüsrana uğratmak için yaratılmış. Hüsrana uğratmak tabiri bile az kalır. Uzun zamandır bana ait olan zihinsel kalıplarımı ve alışkanlıklarımı kırıp zorlamak durumunda kaldım. Üzerine pazarlık bile yapamadım çünkü diğer opsiyon acı çekmekti. Takılı kalmak da çok çekici gelmedi.

Sat Sarbat şöyle dedi “Hüsrana uğramak bir yan etki, amaç değil. Beynindeki kalıpları kırtığın için muhtaçsın ve bunu hoş karşılamalısın.”

Doğrusu kontrolsüz olmak, entellektüel merkezimin aşırı kontrolcu ve rasyonel kısmını rahatlatmak, zihnimin şimdiden keyif almam için ne kadar az yardımcı olduğunu anlayıp hoş karşılamak birkaç günümü aldı.

Birçok kez donup kaldım, zihnimde bir sonraki adımı tasarladım. Bir saniye geleceği düşünmek bile bana üç adım kaybettiriyordu. Hayatı kaybettiriyordu.

Gurdjieff’in harekete yaklaşımı zihin-beden-ruh dengesi üzerine düşüncelerimi derinleştirdi. En önemli ilişkiye, kendimle olan ilişkime, nasıl daha derin yaslanabilirdim?

Bedenime, hareket merkezime, kalp alanıma, duygusal merkezime tamamen izin vererek, çok güçlü entellektüel merkezimle hareket ederek, şaşırtmak ve yüzleştirmek için tasarlanmış yapısal bir kaosla aktım. Uyanmış ve rahatlamıştım.

Tamamen şimdide olmak, yaşamak demek. Zahmetsizce. Şimdi canlılık ve zarafetle folu bir rahatlama alanı.

Bu hareketlerin amacı mükemmelliyetçilik değil. Bu Sat Sarbat’ın tekrar tekrar söylediği gibi “Baskıyı, neşeyi, hüsranı kullanarak, “yaptım”, “yapamadım”, “b.k gibiyim” demeden gözlemleme kapasitesini korumak”.

“Geçmişe ve umutlara takılıp kalmadığın zaman, üçlemenin (ben şimdi benim) eylemde olduğu anda kalabilirsin. Tüm merkezlerim biraradayken dans ettim ve dans ettim, bir lanet yanlış adım ve sonra ruhun içine kuvvetle veya inkarla bir adım daha.

İlişkideyken öğreniyoruz
Birken seviyoruz

 
Kendini keşfetmeye davet - İsviçre 2018 Seviye 1 Eğitmen Eğitimi öğrencisi Joti Surpreet Kaur’un katkısıyla:
Cuma günü, kendini topluluk içinde insanların tüm potansiyellerini geliştirmeye adamış bir nöroloğun dersine girdim. Konuşmasında beni büyüleyen ve yeni düşüncelere kapı açtıran bir tanımlamada bulundu.

Çocukların gelişmesi gerekmediğini, büyürken sadece ortaya çıkarmaları gerektiğini söyleyen tezini anlattı. Tüm bilgileri yanlarında getiriyorlar ve bunları ortaya çıkarmaları için ihtiyaçları olan tek şey rahat hissettikleri bir alan ve olgunlaşırken onları yönlendiren ve onlara eşlik eden yetişkinler. Deneyimleri ve okuldaki, ailedeki, sosyal medyadaki ve diğer durumlardaki günlük zorlanmalar yüzünden karmakarışık oluyorlar. Biz de yetişkinler olarak o kadar karmaşık bir durumdayız ki, potansiyelimiz açığa çıkamıyor. Yani önce düğümü çözmeliyiz ki potansiyelimiz çıkabilsin. Bunun için hizalanmaya, amaç edinmeye ve bu süreçten geçerken bizi destekleyecek bir topluluğa ihtiyacımız var. Kundalini Yoga ile bu nöroloğun anlatımında birçok benzerlik görüyorum. Işığımızı yeniden bulup hissetmek için, önce düğümümüzden kurtulmalıyız ki daha darmik bir yolda, ruhumuzun bize gösterdiği yolda yürüyebilelim.

Bu nöroloğun söylediğine göre “Lider” kişi de seven br kişi olmalı… Başka bir değişle: Destekleyen Lider. Şimdi bunun üzerine çalışıyorum. “Seven biri” kelimeleriyle de yeni bir bilmece geldi. Semek ne demek?

Bu sabah sadhanamdan sonra aklıma şöyle bir hipotez geldi:

Öğrenmek, ilişkiye girmek demek
Sevmek, ilişkide olmak demek


İlişki kelimesiyle anlatmak istediğim kendimle ve kendim dışındaki herkesle girdiğim ilişki. Bu ilişkilere girdiğimde olan şey “öğrenmek”. Kendimle ve diğerleriyle olan ilişkimi sürdürebildiğimde ise “sevmek” oluyor. Bu da meditasyon resmine benzetilebilir.

İlişkilerin temelinde bağlantının saf deneyimleri ve biyesellik/özgürlük var. Burda nörolog ihtiyaçlardan bahsediyor.

Bu durumda liderin bulması gerekn en büyük şey de kendine ve diğerlerine olan bağlantısındaki tutarlılık.

Düşüncelerimi sizinle paylaşabildiğim için çok mutluyum, umarım deneyimlerim ve yazdıkları öğrenmenize ilham olur ve sizi cesaretlendirir.

Şükranlarımla,

İsviçre’den sevgi ve saygılarımla,
Dünyada AAA
Hikayeler, Etkinlikler, Programlar
Avusturalya
Seviye 1 eğitiminin ilk modülünü Brisbane yakınlarındaki Sunshine Coast’ta yaptık, eğitimin son 4 gününe Melbourne’daki öğrenciler de katıldı. Sonra 19 kişilik rengarenk bir grupla Sevye 2 Otantik İlişkiler modülünü tamamladık. Bu yazıyı havaalanı yolunda yazıyoruz, Çin’e geçiyoruz ve bu deneyimler için çok minnettarız…!
Avusturya
Avusturya’da eğitimleri vereceğimiz yeni bir merkez bulduk ve Ağustos’taki Seviye 2 Bilinçli İletişim modülünü burada vereceğiz: Biohof und Reiterhof Laussabauer in 8932 Sankt Gallen.

Viyana’da Yaz Master Dersleri - Çift dilli (İngilizce/Almanca)
Satmukh ve Sat Sarbat 5 tane Master dersi verecek, adres 1020 Vienna (mekan: www.yogaji.at). Çarşamba akşamları 19.00-21.30 arası (5 Haziran, 3 Temmuz, 28 Ağustos, 25 Eylül). Yerinizi ayırtmak için info@3aaa.asia adresine yazın.

Erken kaydolun çünkü stüdyo küçük ve yerler sınırlı!!!
Çin
Yeniden Doğum çalışmasına hazırlanmak için Çin’deki sangattan 400 kişi wechat grubu kurdu ve bu grup her gün 11 dakika ReMan shabad ı söylüyor. Bu shabad kolay değil, özellikle hızlı söylerseniz! Yogi Bhajan dedi ki “… ReMan Shabad’da uzmanlaşırsanız tam sağlığınıza kavuşursunuz ve zihin bedeninizden geçip ruhunuza varırsınız. Bu meditasyonun potansiyel tezahürü, meditasyon yapmasanız bile bilinç durumunuzun her zaman meditasyon yapıyor olmasıdır…” “…meditasyon yapanlar altın bir yay hattı geliştirirler ve bu mükemmel bir zihinsel sağlığa ulaştırır… Bilge olacak ve bir yoginin saflığına erişeceksiniz…”

Yeniden Doğum çalışmaları: 17-19 Mayıs Çin, 28-29 Eylül Istanbul ve 18-19 Ocak 2020 Belgrad

                                Yaklaşan Etkinlikler Mayıs-Ağustos

Seviye 1 İsviçre – Zurih, “Benlik” modülü birinci kısım, 3-5 Mayıs
Yeniden Doğum Workshop’u, Çin, 17-19 Mayıs
Seviye 1 Türkiye, “5 Element” modülü - 22-28 Mayıs
Seviye 1 Avustralya – Brisbane, “Benlik” modülü, 2-8 Haziran
SunChild Eğitmen Eğitimi , Avusturya (birinci kısım) – Viyana, 5-9
Haziran Viyana’da Yaz Master Dersleri – 5 Haziran
Seviye 1 Avusturya, “5 Element” modulü – 11-18 Haziran
Avusturya Festivali’nde 20 Haziran Perşembe günü ders vereceğiz, Festival tarihleri 19-23 Haziran, mekan: Schloss Limberg, Graz
Seviye 2 Türkiye, “Canlılık ve Stres” modülü – 25-30 Haziran
Viyana’da Yaz Master Dersleri – 3 ve 19 Temmuz, 19.00-21.30
SunChild Eğitmen Eğitimi , Avusturya (ikinci kısım) – Viyana, 4-7
Temmuz Viyana’da Yaz Master Dersleri – 24 Temmuz, 19.00-21.30
Seviye 2 Avusturya, “Bilinçli İletişim” Modülü, 20-25 Ağustos
Temmuz Viyana’da Yaz Master Dersleri - 28 Ağustos, 19.00-21.30

 


Ajai Alai Awakening International Kundalini Yoga and Numerology School

www.3aaa.asia / info@3aaa.asia – Teacher Training Worldwide

Copyright © 2019 3AAA, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp