Copy

Tancem proti násilí // One Billion Rising Prague

** Scroll down for English **

Zveme vás na akci Tancem proti násilí, která je součástí mezinárodní kampaně One Billion Rising upozorňující na násilí páchané na ženách po celém světě. Připojte se k tradiční akci i vy. Ukažme, že nám násilí na ženách a dívkách není lhostejné.  

Tancem proti násilí se uskuteční 14. února 2018 od 12.00 do 13.00 hod na Piazzettě Národního divadla v Praze (Náměstí Václava Havla).

Akci pořádá Česká ženská lobby s podporou Velvyslanectví USA v ČR. Záštitu nad akci převzal Policejní prezident genrmj. Tomáš Tuhý a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.  

Pro více informací sledujte naši fb událost a webové stránky.


//

We invite you to event “One Billion Rising Prague”. It is a part of the international One Billion Rising movement which aims to raise awareness about the epidemic of violence against women and girls worldwide. Come and participate in this annual event!

The event will take place on February 14, 2018 from 12:00 p.m. to 1:00 p.m. at Piazzetta of the National Theater (Vaclav Havel Square)

One Billion Rising Prague is organized by Czech Women's Lobby with support of the US Embassy Prague. The Patronage of this event was taken over by the President of the Czech Police, Major General Tomáš Tuhý and the Mayor of Prague, Adriana Krnáčová. 

Join us and dance in solidarity to end violence against women and girls. Let’s show that we are not indifferent to this violence and do something about it.  

For more information follow our Facebook event and web pages

Těšíme se na vás // Looking forward to seeing you there,
Tým České ženské lobby // Czech Women's Lobby team

Copyright © 2018 Česká ženská lobby, All rights reserved.


Odhlásit z odběru

Email Marketing Powered by Mailchimp