Copy

Na Lenku začal manžel krátce po svatbě žárlit. Kontroloval její mobilní telefon. Když šla s přáteli ven, dělal scény. Manželovo chování se postupně zhoršovalo.

V práci musela mít Lenka zapnutý telefon, aby mohl manžel poslouchat, co říká. Po narození dítěte zůstala Lenka doma na rodičovské dovolené. Všechny finance spravoval manžel, který jí nakonec zakázal vycházet z domu. Po čase manžel přešel od psychického týrání k fyzickému napadání. Lenka byla bez prostředků, bála se o syna, doufala, že se vše vrátí do stavu před svatbou. „Nevěděla jsem, co dělat, kde hledat pomoc. Styděla jsem se a cítila se slabá a neschopná. Měla jsem pocit, že je to celé má vina. Trvalo to tři roky, než jsem našla odvahu odejít,” popisovala Lenka, co zažívala.
 
Co by se odehrálo jinak, kdyby byla v platnosti Istanbulská úmluva?
  • Manžel by se možná vůbec nezačal dopouštět násilí. Ve škole by prošel preventivním programem, který by ho naučil respektu k druhým i zvládání násilí.
  • Lenka by díky preventivním programům včas zaznamenala násilné sklony manžela. Buď by od něho odešla nebo by společně vyhledali odbornou pomoc. Díky ní by se manžel naučil zvládat agresi.
  • Lenka by měla dost informací o podpůrných službách. Vyhledala by je proto mnohem dřív. Získala by dostupné bydlení a kvalitní psychologickou i právní pomoc. Úspěšně a bez zbytečných traumat by prošla soudním řízením a její manžel by byl odsouzen za násilí, kterého se na ní dopustil.

S NÁSILÍM SE ZA SVŮJ ŽIVOT SETKÁ KAŽDÁ 10 ŽENA
 

POMOZTE NÁM ZASTAVIT NÁSILÍ

ANO PODEPÍŠU PETICI

Co je to Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, tzv. Istanbulská úmluva?

 

Dokument, který komplexně řeší násilí na ženách. Klade důraz na prevenci i dostupnou pomoc obětem. Státy zavazuje k tomu, aby na boj proti násilí na ženách vyčlenily dostatek prostředků a násilí trestaly. Zároveň je zavazuje k  podpoře nevládních organizací, které se takovým aktivitám věnují. Zahrnuje boj proti všem druhům násilí vůči ženám včetně sexuálního obtěžování, nucených sterilizací či potratů, mrzačení ženských pohlavních orgánů i vynucených sňatků.


Úmluvu do nynějška ratifikovalo 31 států Rady Evropy. Česká republika mezi ně stále nepatří. Přesvědčte naše politiky, aby na podzim hlasovali pro schválení úmluvy! Více.


Přidejte se k organizacím, které podporují ratifikaci Istanbulské úmluvy. Děkujeme!
 

PODPOŘIT ZA ORGANIZACI
Copyright © 2018 Česká ženská lobby, All rights reserved.


Odhlásit z odběru

Email Marketing Powered by Mailchimp