Copy

PRINCIPAL'S MESSAGE


Dear Parents & Caregivers
Tena Koutou

Welcome, especially to new families and whanau, to our first newsletter for 2018. Despite media reports of staffing shortages across the country, we have started the year fully staffed, including several new staff. A warm welcome to Hastings Girls’ High School.

Congratulations to our girls for their fantastic NCEA results. Once again we have far exceeded the national average for similar schools in New Zealand across Levels 1, 2 and 3. 

2018 marks the establishment of Akina groups, vertical, house based, pastoral groups where a significant adult takes an active interest in each girls learning.  This innovation reflects our belief that through knowing her story and supporting her in her learning today, best prepares our girl for her tomorrow. By now, you may have been contacted by your daughters Akina coach, encouraging you to take up the opportunity later in the term to come along to our Learning and Pastoral Conferences to discuss your daughters learning goals for the year.

We are thrilled to recently have had the Achievement Challenge for our Kahui Ako approved by the Minister of Education.  We are one of nine schools collaborating across our community to lift student achievement and progress. Our challenge focuses on improving Literacy and Numeracy outcomes, and student wellbeing, through strengthening our cultural responsive practices.  At the end of January, Hastings Girls’ High School hosted an event to launch our Kahui Ako; ‘Nga Hau e Wha’.  Over 200 teachers came together to be inspired by Dr Mere Berryman from Waikato University with her message of the importance of contributing to the success of others through acknowledging the strength of working together.  A special mention must be given to our 2018 student leaders who led the Tangata whenua during the powhiri.



All the best for the coming year
Catherine Bentley
Principal

SCHOOL LEADERS

 
Our 2018 Leaders listed below, took their “Oath of Office” and were presented with their badges at a recent assembly. 

"I solemnly swear that I will undertake the responsibilities of my position with energy, enthusiasm, integrity and commitment and will be ever mindful that I am a role model for all who see me in this position.
I am aware of the honour that has been bestowed upon me and will seek neither to let myself or the school down. On this I willingly give my word."


Head Girl & Deputy Head Girl
Caroline Jones & Hena Dugh



Board of Trustees, Student Representative
Priscilla McLintock



Visual & Performing Arts Captain 
Neve Duff



Cultural Captain
Ula Vaima’a



Sports Captain
Kate Rowland



Academic Captain
Nicole Douylliez



Community Liaison Captain
Isha Kaur



School Council Chairperson
Rytasha Sekhon



Green House Captain
Jemimah Curtis



Blue House Captain
Caroline Howell



Purple House Captain
Patyne Te Whaiti



Gold House Captain
Alex Potts-Tyro


2017 SCHOLARSHIP RESULTS


Scholarship Success
 
We are delighted that 3 scholarships were gained by last year’s Year 13 class which is an outstanding achievement.

Congratulations to - 


Anita Lu - Biology & Chemistry


Shanley Price - Photography


 

2018 DEANS TEAM


Our Deans this year are - 
 


Gold House - Miss Stefanie Williams
wm@hastingsgirls.com



Blue House - Mrs Kimberly Hokianga
hk@hastingsgirls.com



Green House - Mrs Jo Jarvis
 jv@hastingsgirls.com



Purple House - Mrs Shelley Allan
al@hastingsgirls.com



Academic Dean - Mrs Sue Phillips
careers@hastingsgirls.com
 


 

2018 NEW STAFF MEMBERS


We have had great pleasure in welcoming our new staff members who you will be able to meet in due course

Mr Rob Orr, Teacher of Geography and Social Sciences

Ms Shirin White and Mrs Rhonda Smith as Cross Curricular Classroom Teachers

Mrs Emily Miller-Mathcham teaching English, Drama, Social Studies & Literacy

Miss Leah Marumaru-Flynn, Teacher of Physical Education

Mrs Amy Mellsop, Teacher of Mathematics

Past student, Samantha Kirk in the GAP Student position for the 2018 school year

 
WINTER UNIFORM

Winter uniform is to be worn by all students from the beginning of Term Two. All winter skirts need to be knee length.

The Uniform Shop is open 
Monday & Tuesday 1.30 - 2.00 pm
Wednesday 12.45 pm - 1.45 pm
Thursday 1.30 pm - 2.00 pm

If you are happy for your daughter to come to the uniform shop during the hours noted above, she can be sized and a form will then be sent home with her, indicating the payment required. 

For those parents who require a WINZ quote, this signed letter should be sufficient. Please make your appointments with WINZ before you come in to school for your daughter’s winter uniform.
KAMAR Parent Portal & School App

Through KAMAR, our Student Management System, we now have a Parent Portal available to you. You can access this Portal through the link on our school website - www.hastingsgirls.com
 
You will only have access to your daughter's records by using the unique Log On and Password which you will have received in the mail. Through the portal, you will be able to view your daughter's NCEA entries and records, reports and timetable.
           
Also available to you is a new Hastings Girls' High School app which is available free from either the Apple or Android App Store. Type 'Parent Teacher App' into the Search Bar and you will be directed to download the app. From here, you will be able to select Hastings Girls' School which will enable you to view the school calendar for events, contact staff, report an absence (even with no credit) or read the newsletter.
 
Over the next few weeks you will receive a letter reminding you of your Log On and Password if you are a returning student or advising you of this if you are a new student to Hastings Girls’ High School.
           
We trust you will enjoy the ease and convenience of these two new forms of communication.  Please don't hesitate to contact your daughter's Form Teacher if you have any concerns or queries.

2017 JUNIOR PRIZEGIVING



We are delighted to share the results of our 2017 Junior Prizegiving, held on 8 December 2017.
 
YEAR 9 

Breezanna-Jade Albert - Diligence in Mathematics
 
Mylan Araia - Diligence in Maori
 
Lillian Ayto - Excellence in Mathematics & Music
 
Namreta Bhottoya - Excellence in Computer Literacy & English, Diligence in Health, Mathematics, Music & Spanish
 
Alahzay Brown - Diligence in Physical Education
 
Aroha Brown - Diligence in Physical Education
 
Angela Cameron - Diligence in Health & Technology
 
Alyiah Cayless - Diligence in Physical Education & Visual Art
 
Claudia-Rose Chadwick-Scott - Diligence in Technology
 
Stacey Charman - Excellence in Music, Diligence in Science
 
Ocean Christy - Diligence in Health, Physical Education & Technology
 
Kameni Chumber - Excellence in French, Music & Social Studies, Diligence in English, Mathematics, Science & Technology
 
Sarah Coakley-Fidow - Diligence in Computer Literacy
 
Elizabeth Crawford - Excellence in English, GATE, Physical Education & Spanish, Diligence in Mathematics, Music, Social Studies & Visual Art, Service to Music & Drama
 
Mikayla Day - Excellence in Music, Technology & Visual Art
 
Tiara Dick - Diligence in Social Studies
 
Cassidy Drummond - Excellence in Health, Diligence in Maori
 
Harsimar Dugh - Diligence in English, Mathematics, Music & Science
 
Hannah Evans - Excellence in Mathematics & Science, Diligence in Health
 
Marni Fern - Excellence in Mathematics & Visual Art, Diligence in French
 
Katelyn Garbes - Excellence in High Performance Sport, Diligence in Science & Technology
 
Temeika Gardner-Morrison - Diligence in Computer Literacy
 
Amber George - Diligence in Technology, Service to Technology
 
Nikita Goundar - Diligence in Music & Social Studies
 
Paige Guthrie - Diligence in Technology
 
Zaviar Halbert - Diligence in Visual Art
 
Lily Harding - Excellence in Technology, Diligence in English, French, Music, Physical Education & Visual Art
 
Geneva Harrison - Excellence in Physical Education, Diligence in Maori
 
Amelia Haszard - Excellence in English, Mathematics & Science, Diligence in Performing Arts, Spanish & Technology, Year 9 Public Speaking Cup
 
Amy Heffernan - Excellence in English, French, GATE, Mathematics, Music, Science & Visual Art, Diligence in Social Studies, Service to Music & Drama
 
Anahera Hide - Excellence in Maori & Physical Education, Diligence in Health & High Performance Sport
 
Tiana Holloway - Excellence in Mathematics, Music, Science & Visual Art, Diligence in Health
 
Rochelle Hribar-Cardno - Diligence in Technology
 
Leohannah Iese - Diligence in Social Studies
 
Louise Jamieson - Excellence in Visual Art, Diligence in English, Health, Performing Arts & Spanish
 
Aimee Janson - Excellence in Visual Art, Diligence in Music & Social Studies
 
Yasmin Jenkins - Excellence in Mathematics & Science, Diligence in Health & Physical Education
 
Claudia-Riwia Joe-Kutia - Diligence in Maori
 
Sukhpreet Kaur - Diligence in Science
 
Dilpreet Kaur Brar - Diligence in English
 
KJ Kemp - Diligence in Maori
 
Nazya Khatoon - Diligence in English, Mathematics & Social Studies

Kristyn Elliott - Excellence in Maori
 
Sophie Kupa - Excellence in Maori, Diligence in Physical Education
 
Piper Lee - Diligence in Physical Education

Hildalei Lima - Diligence in Computer Literacy, English, Mathematics & Physical Education

Kennedy Lincoln - Diligence in Visual Art

Brooke Lister - Diligence in Visual Art

Emily Marett - Excellence in Mathematics & Science, Diligence in English & Technology

Shaylea Marshall - Excellence in Maori & Music, Diligence in Science

Ngahiraka Mataira - Diligence in Mathematics, Physical Education, Science & Technology

Karmen Maxted - Excellence in Health

Abigail McEvoy - Excellence in Health, Mathematics & Physical Education, Diligence in English & Performing Arts

Sarah McMahon - Excellence in Technology, Hastings Girls’ High School Board of Trustees Award for Creative Writing – Year 9

Olivia Morrison - Diligence in English and Literacy & Numeracy

Jasmeen Nijjar - Excellence in Computer Literacy, Mathematics & Science, Diligence in English, French & Health

Jasmine Norton - Excellence in Music & Spanish, Diligence in Mathematics, Most Improved String Player, Music Department Tuition Scholarship, Service to Music & Drama

Caeli O’Brien - Excellence in English, Music & Technology, Diligence Health, Science & Spanish

Olivia Omur-Mackenzie - Excellence in English, Health & Technology, Diligence in French, Performing Arts, Science & Social Studies

Kea Paikea - Diligence in Maori

Hirushi Perera - Excellence in French, Science & Visual Art, Diligence in Music, Social Studies & Technology

Aroha Porter-Samuels - Diligence in Social Studies

Mackenzie Potts-Tyro - Excellence in Technology, Diligence in Physical Education & Science

Ruth Prasad - Excellence in English, French, Health, Music, Science, Social Studies & Technology, Diligence in Mathematics

Azariyah Pritchard - Diligence in English, Literacy & Numeracy, Science and Social Studies

Libby Pryce - Excellence in Performing Arts, Diligence in English, Music, Social Studies, Technology & Visual Art

Jordan Purcell - Excellence in Computer Literacy, Diligence in English

Sammy Purcell - Diligence in English, Physical Education & Social Studies

Rosemary Rhodes - Diligence in English, Mathematics & Visual Art

Emma Ridgway-Cross - Excellence in Music & Visual Art, Diligence in Social Studies & Technology

Greta Russell - Excellence in English, Music & Science, Diligence in Social Studies & Spanish

Abby Scarborough - Excellence in Social Studies & Visual Art, Diligence in Science

Ashley Sedcole - Excellence in Science & Social Studies, Diligence in English, Mathematics & Visual Art

Ataahua Smith - Diligence in Health

Lara Smith - Diligence in Music

Tequila Kaur - Excellence in Maori

Libby Spooner - Excellence in English, Mathematics, Science, Social Studies, Spanish & Technology, Diligence in French, Health, Music & Visual Art

Amiria Tamati - Excellence in Mathematics & Technology, Diligence in High Performance Sport  
 
Lauryn Te Aho - Diligence in English & Mathematics

Michaela Thomson - Diligence in Social Studies & Visual Art

Stephanie Tiitavai - Diligence in Computer Literacy, Music & Spanish

Breeana Tobin - Excellence in Visual Art, Diligence in Social Studies

Georgia Treneman - Excellence in Physical Education, Diligence in English, Health, Music, Social Studies, Technology & Visual Art

Shaziah Tua-Hapuku Te Nahu - Diligence in Mathematics, Music, Science, Social Studies & Technology

Arkeylah Tuaine - Excellence in Computer Literacy & Physical Education, Diligence in Science

April Vaima’a - Diligence in Performing Arts, Science & Technology, Service to Library

Karmi van der Merwe -  Excellence in Health, Science & Visual Art, Diligence in Music & Technology

Makelesi Veikoso - Excellence in Physical Education, Diligence in English, Science & Social Studies

Jaelyn Watene - Diligence in Technology

Enyahlee Willets-Krishan - Excellence in Visual Art

Courtney Wilson - Excellence in Music, Diligence in Visual Art

YEAR 10 
 
Kathleen Ah Funny - Diligence in Physical Education & Science, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Mizuki Akedo - Diligence in Music
                                               
Marae Aretupe - Excellence in Social Studies, Diligence in Music & Physical Education, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Mikayla Ashforth - Excellence in Fabric Design, Diligence in Design & Visual Communication and Mathematics, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Caitlin Barnes - Excellence in Visual Art, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Samantha Barrett - Excellence in Visual Art, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Zara-Kaye Bennett - Excellence in Social Studies, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Natalia Bower - Junior Diploma endorsed with Merit
 
Olivia Burney - Excellence in Business Studies, Design & Visual Communication, English, Mathematics & Science, Diligence in Physical Education, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Libby Bush - Diligence in Business Studies & Social Studies, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Letori Butler-Toko - Diligence in Mathematics & Science, Junior Diploma
 
Aaria Campbell-Birch - Diligence in Mathematics & Maori, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Jewell Carlson - Diligence in Food Studies & Physical Education, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Katija Cherrie - Junior Diploma endorsed with Merit
 
Kahurangi Cracknell - Junior Diploma
 
Coral Craig - Diligence in Visual Art, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Furness Craig - Junior Diploma
 
Cathy Crichton - Junior Diploma
 
Asher Dagg - Excellence in Fabric Design, Junior Diploma
 
Ariana Dawson - Diligence in Maori & Social Studies, Junior Diploma
 
Aimee Dear - Junior Diploma endorsed with Merit
 
Melissa Dodunski - Excellence in Business Studies, English, Mathematics, Science & Social Studies, Diligence in Food Studies & Spanish, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Crissy Dring - Diligence in Physical Education, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Victoria Fameitau - Junior Diploma
 
Zhowen Fels-Hunia - Diligence in Computer Literacy, English, Physical Education, & Visual Art, Junior Diploma
 
Helena Feterika - Diligence in English, Mathematics, Science & Social Studies, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Alicia Fiveash-Drummond - Diligence in Digital Technology
 
Anna Gilmour - Diligence in Business Studies, English, Social Studies & Visual Art, Junior Diploma endorsed with Merit, Wallace Cup for Year 10 Public Speaking
 
Bianca Glass - Junior Diploma, Service to Music & Drama
 
Jordyn Gray - Diligence in Digital Technology, Science & Social Studies, Junior Diploma
 
Zoe Grupp - Excellence in English, Mathematics, Music, Physical Education, Science, Social Studies & Spanish, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Kelly Hall - Junior Diploma
 
Ashanti Hanara - Junior Diploma
 
Eva Harper - Excellence in Design & Visual Communication, Mathematics & Science, Diligence in English, High Performance Sport & Physical Education, Junior Diploma endorsed with Excellence, Service to School Council
 
Ashley Hart - Excellence in High Performance Sport, Mathematics & Science, Diligence in Business Studies, English & Social Studies, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Libby Hart - Diligence in Digital Technology, Junior Diploma
 
Shakira Henderson - Diligence in Visual Art, Junior Diploma
 
Dezire Hodgetts - Excellence in Physical Education, Junior Diploma
 
Genasce Hokianga-Heather - Junior Diploma

Sydney Holdsworth - Diligence in English, Junior Diploma
 
Rivernetta Hunt - Service to School Council, Junior Diploma
 
Ashleigh Hynd - Diligence in Social Studies, Junior Diploma
 
Olivia Isaacson - Excellence in Fabric Design, Diligence in English, Junior Cup for Textile Technology, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Maddison Johnson - Service to School Council
 
Zephra Johnson - Diligence in Physical Education, Junior Diploma
 
Memphis Jones - Junior Diploma
 
Ngawaiatarere Kaa - Junior Diploma
 
Yahnina Kaipo-Keating - Service to School Council, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Grace Kamper - Excellence in Business Studies & Visual Art, Diligence in Design & Visual Communication, English, Mathematics & Social Studies, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Juliet Karauria-Cooper - Junior Diploma
 
Anmolpreet Kaur - Diligence in Business Studies, English, Fabric Design, Mathematics
& Social Studies, Junior Diploma
 
Gurmeen Kaur - Excellence in Business Studies, Design & Visual Communication, English & Science, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Jasmine Kaur - Excellence in Business Studies, English, Mathematics, Science, Social Studies & Spanish, Diligence in Food Studies, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Aaliyah Kemp - Junior Diploma endorsed with Merit
 
Sante Kerisiano - Junior Diploma
 
Crystal Kerr - Junior Diploma
 
Waiana Kingi - Diligence in English, Junior Diploma
 
Supremacee Kirikiri - Diligence in English
 
Elle Kokaua - Diligence in Computer Literacy, Junior Diploma
 
Jessica Kumar - Diligence in Science, Junior Diploma
 
Gorja Le Bas - Junior Diploma endorsed with Merit
 
Zara Lloyd-Morrell - Diligence in Maori, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Grace Lochan-Duly - Junior Diploma endorsed with Merit, Service to Library
 
Etana Luki - Excellence in Mathematics, Music & Physical Education, Diligence in Business Studies, High Performance Sport & Science, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Anneke Maarhuis - Diligence in Design & Visual Communication, English, Maori & Social Studies, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Georgina Mangu - Junior Diploma
 
Kaya Mareikura-Russell - Junior Diploma
 
Alexandra Malcolm - Excellence in Physical Education, Diligence in Fabric Design, Science, Social Studies & Visual Art, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Hemani Mall - Diligence in Business Studies, English, French, Music, Science & Social Studies, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Paytrah Manaena - Diligence in Physical Education, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Ariana Matheson - Excellence in English, French, Mathematics, Music, Science & Social Studies, Diligence in Spanish, Hastings Girls’ High School Board of Trustees Award for Creative Writing – Year 10, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Shelby McCorkindale - Junior Diploma
 
Jennifer McMahon - Excellence in Visual Art, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Aradhana Mohan - Diligence in Mathematics & Science, Junior Diploma
 
Jordan Mou - Excellence in Business Studies & Science, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Olioli Mua - Service to School Council, Junior Diploma
 
Alexandra Naera - Junior Diploma
 
Caitlin Ness - Junior Diploma
 
Cleo-Arapera Ngatuere-Blane - Junior Diploma
 
Elisapeta Nu’u - Diligence in Music, Junior Diploma
 
Lorelle Olive - Excellence in Physical Education, Junior Diploma
 
Cayla Overeem - Diligence in English, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Emily Overeem - Junior Diploma
 
Himanshi Panghal - Diligence in English & Social Studies, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Anaeya Pardoe-Tucker - Diligence in English, Mathematics, Physical Education, Science & Social Studies, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Katie Rainham - Diligence in Social Studies, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Amika Ratima - Junior Diploma
 
Rebecca Reeves - Excellence in Digital Technology & Mathematics, Diligence in Fabric Design & Science, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Laura Reid - Excellence in Design & Visual Communication, Social Studies & Visual Art, Diligence in English, Karen Hay Cup for Art, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Diksha Sandhu - Excellence in Business Studies, English, Mathematics, Science & Social Studies, Diligence in French & Spanish, Radius Pharmacy Junior Maths Award for Excellence in Junior Mathematics, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Leidy Santander Narvaez - Diligence in ESOL, Mathematics, Science & Visual Art, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Stellalee Scott - Diligence in Business Studies, English, Mathematics, Physical Education, Science & Social Studies, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Jorja Slade - Junior Diploma
 
Zoe Smith - Excellence in Social Studies, Diligence in Business Studies, Music & Science, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Ella-Rose Spooner - Excellence in Design & Visual Communication, Mathematics & Science, Diligence in English, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Ritika Sunder - Excellence in Business Studies, English, Mathematics, Science, Social Studies & Visual Art, Diligence in French, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Jazmyn Taber-Holdsworth - Excellence in Digital Technology, Food Studies & Mathematics, Diligence in Physical Education, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Tina Maree Taku Pera - Excellence in Visual Art, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Rivyene Taumata - Diligence in English, Physical Education, Science & Visual Art, Junior Diploma
 
Jamie-Leigh Te-Are - Diligence in Music, Junior Diploma
 
Te Aira Te Pou - Excellence in Maori, Diligence in English, Physical Education & Science, Anne Gillies Cup for Excellence in Te Reo Maori, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Kataraina Te Whaiti - Excellence in Fabric Design, Diligence in English & Social Studies, Junior Diploma endorsed with Merit, Service to School Council
 
Lielah Tioata - Junior Diploma
 
Geneva Tokaruru - Junior Diploma
 
Maraea Tuavera - Excellence in English, High Performance Sport, Maori, Music, Physical Education & Science, Diligence in Social Studies, Junior Diploma endorsed with Excellence
 
Angel Tupekea - Diligence in Business Studies, Mathematics & Science, Junior Diploma endorsed with Merit
 
Moira Vaavaai - Diligence in Music, Music Department Tuition Scholarship, Junior Diploma
 
Siligi Vaiusu - Junior Diploma
 
Panekire Waiariki - Junior Diploma endorsed with Merit
 
Chequetta Watson-Paul - Excellence in Visual Art, Junior Diploma endorsed with Merit, Service to Library
 
Amelia-Whaiti Whare - Junior Diploma
 
Poppy Wilkinson - Junior Diploma endorsed with Merit
 
Brooke Williams - Junior Diploma
 
Allyssa Winiata - Junior Diploma endorsed with Merit


Junior Maori Student of the Year    
Ariana Matheson

 
SPECIAL PRIZES

The Principal’s Award For Positive Contribution To The School (Year 9)
This special award for Year 9 is  presented to a student who has demonstrated care, consideration and all round concern for her fellow students.

Principal's Award for 2017      
Azariyah Pritchard

Award for Academic Excellence in Year 9
This special award for Year 9 is to  presented to a student who has achieved
academic excellence.
 
For:
Excellence in English, Mathematics, Music, Science & Social Studies          
Diligence in Performing Arts & Physical Education
Hastings Girls’ High School Award for Year 9 Academic Excellence
Hastings Girls’ High School Board of Trustees’ Parker Pen Award
for Year 9 Academic Excellence
Konica Minolta Award for Year 9 Top Scholar                                                                                                                  
Ruby Foskett

It was our great pleasure to celebrate the epitome of academic excellence in Year 10.

For:  
Excellence in English, French, Mathematics, Music, Physical Education, Science &
Social Studies
Diligence in Visual Art
Junior Diploma endorsed with Excellence
Hastings Girls’ High School Award for Academic Excellence in Year 10
Brebner Print Prize for Academic Excellence in Year 10
Konica Minolta Award for Year 10 Dux
Thea Morton

                                           
SPORTS AWARDS
 
Year 9 Swimming Champion
Amelia Haszard
 
Year 10 Swimming Champion
Maraea Tuavera
 
Year 9 Athletics Champion
Anahera Hide
 
Year 10 Athletics Champion
Thea Morton & Te Aira Te Pou
 
Year 9 Cross Country Champion
Katelyn Garbes
 
Year 10 Cross Country Champion
Thea Morton & Zoe Grupp
 
Junior Tennis Champion
Ruby Foskett
 
Junior Doubles Tennis Champions
Eva Harper & Ella-Rose Spooner
 
Most Improved Junior Tennis Player
Thea Morton
 
Glenda Williams Trophy for Most Improved Hockey Player
Katelyn Garbes
 
Most Improved Junior Netball Player
Ngahiraka Mataira
 
Laurent Netball Cup
(For excellence, reliability, positive attitude, effort and team spirit in the Junior school)
Etana Luki 
 
Cricket Trophy for Most Promising Junior
Mackenzie Potts-Tyro
 
Most Improved Junior Basketball Player
Olivia Omur-Mackenzie
 
Junior Basketball Player of the Year
Etana Luki
 
Most Improved Junior Softball Player
Yahnina Kaipo-Keating
 
Most Improved Junior Volleyball Player
Hildalei Lima

Junior Volleyball Player of the Year
Olioli Mua  
 
School Blues

Hockey
Zoe Grupp
 
Equestrian
Sophie Daly

UPCOMING EVENTS


Saturday 10 March
Relay for Life

Thursday 15 March
Learning Conferences - 3.30-6.20 pm

Friday 30 March
Good Friday

Monday 2 April
Easter Monday

Tuesday 3 April
Easter Tuesday

Friday 13 April
End of Term One

Monday 30 April
Term Two Starts

 

UNIVERSITY OF NEW SOUTH WALES COMPETITION RESULTS


Congratulations to the following students on their success in the University of New South Wales Competition in 2017.
 
Year 9 Credit
Hannah Evans
Ruby Foskett
Amelia Haszard
Amy Heffernan
Tiana Holloway
Abigail McEvoy
Libby Spooner
 
Year 9 Merit
Libby Crawford
Karmi van der Merwe
Caeli O’Brien
Sarah McMahon
 
Year 10 – High Distinciton
Zoe Grupp
 
Year 10 Distinction
Thea Morton
 
Year 10 Credit
Jennifer McMahon
Jordan Mou
 
Year 10 Merit
Chequetta Watson-Paul
Etana Luki
Ashley Hart
Melissa Dodunski
Libby Bush



 

CONTACT DETAILS                              
 
UPDATED CONTACT DETAILS    

If you have had any changes to your contact details (address, phone, email or emergency contact details) please contact the School Office so we are able to update our records. It is particularly important for the School Office to have current contact details in case of an emergency.
POWERING POTENTIAL 



Year 13 student, Isha Kaur, was selected to attend ‘Powering Potential’ in Wellington in December last year which is a highly competitive and fully funded 4 day course. Year 12 & 13 students with a passion for Science and Technology are selected to work together on solving some of the biggest issues facing the world.
 
Isha was also selected to attend the Rotary National Science and Technology Forum in January 2018. This was a programme for outstanding, all round Science, Maths and Technology students in Year 12 who will be returning to Year 13 and are planning to study Sciences or Technology at tertiary level.

HANDS-ON AT OTAGO

  

Year 13 students, Ngahoe Karauria and Hena Dugh attended Hands-On at Otago in January for which Ngahoe was awarded fully funded attendance. The goal of Hands-On at Otago is to demonstrate some of the activities that researchers are involved in and to encourage talented young New Zealanders to consider further study as a step in their career pathway. 

NANO CAMP 2018



Irirangi Hui was awarded fully funded attendance at Nano Camp in January 2018. This is a week-long residential science camp held by the MacDiarmid Institute delving into Nanoscience and Nanotechnology. 

JOHN MCKENZIE WRITING COMPETITION

 

Congratulations to Lia Horsley who last year won the John McKenzie Writing Competition. This competition, open to students in Years 11, 12 and 13, is held by the HBETA (Hawke's Bay English Teachers Association) every year to encourage and celebrate our best student writers in both prose and poetry.
 
Lia received the following feedback from the judges - 

"I’m impressed a young woman a hundred years removed from the Battle of the Somme captures both the initial and lasting horror of warfare. The story traces a powerful narrative arc, remarkable for both its compression and immediacy, as well as its historic and emotional accuracy. Horsley evokes survivor’s guilt, numbness, and abject terror as we see the protagonist re-experience the trauma that left him alive ‘on an open plain covered in mud.’ Throughout ‘Scars of the Somme’ bears powerful witness to the cost of war for the individual soldier."
 
A ‘Highly Commended’ was also awarded to Rytasha Sekhon. 


 
The judges commented -

"‘Rain’ is an ambitious premise, a sniper staking out a target in a jungle in some unspecified country. Excellent depiction of both the physical and emotional landscapes, with a good instinct for how to build narrative tension. The ending leaves one hanging, wondering if the narrator’s careful planning paid off in the hit."

Congratulations to you both Rytasha and Lia.
TERM DATES 2018

TERM ONE
Friday 26 January - Friday 13 April


Tuesday 6 February
Waitangi Day

Friday 30 March
Good Friday

Monday 2 April
Easter Monday

Tuesday 3 April
Easter Tuesday

TERM TWO
Monday 30 April - Friday 6 July


Monday 4 June
Queen's Birthday

TERM THREE
Monday 23 July - Friday 28 September

Monday 3 September
Teacher Only Day

TERM FOUR
Monday 15 October - Monday 10 December

Friday 19 October
Hawke's Bay Anniversary

Monday 22 October
Labour Day
START OF YEAR EVENTS

We had a very special start to our school year welcoming our new Staff and Year 9 students with a powhiri and then a day of activities which were thoroughly enjoyed by all.











SPORT


2018 SWIMMING SPORTS
Our annual Swimming Sports were held on Wednesday 21 February on a bright, sunny Hawke’s Bay day.
Once again house spirit was to the fore as their Captains led the way for their houses.

Results were as follows:
House Competition
1st      Gold House
2nd     Blue House
3rd      Purple House
4th      Green House

Congratulation to our 2018 Swimming Champions
Year 9 - Jenna-Marie Taffard

Year 10 - Millie Haszard

Senior - Maraea Tuavera


CANOE POLO

Congratulations - 
The following girls have been selected to play for Hawke's Bay teams this year:

      
Hayley Cameron – A Grade (A1)
Grace Chambers – B Grade (B3)
Alex Potts-Tyro – B Grade (B3)
Millie Tucker – B Grade (B4)
 
NZ Canoe Polo holds an A Grade National League competition and a separate B Grade National League competition. Each league consists of 3 away tournaments.

Congratulations also to Hayley Cameron who has been named in the New Zealand Under 18 Development Squad for White Water Slalom.

ROWING


Celine Henare-Murton's results for rowing in North Island Club Championships in Karapiro last weekend:

Bronze medal in Women's Club Quadruple Sculls A final
A final Women's Club Coxed Eight placed 5th
A final Women's Club Single Sculls 8th the only single sculler from Hawke's Bay Rowing

Celine's potential will be challenged again in February in NZ Club Champs in Karapiro followed by North Island Secondary Champs and Maadi Cup in March 2018.

EQUESTRIAN


Congratulations to Caroline Howell who has had a number of successes over the Summer:

Placed 2nd overall at the Arran Station Horse Trial in the Young Rider Class with points from this placing moved her into 2nd place overall in the Equestrian Sport New Zealand National Junior Rider Series.
Placed 2nd overall at the Puhinui 3 Day International Horse Trial which is an internationally ranked event.
On January 18 & 19, Manawatu hosted the New Zealand Pony Club North Island Dressage Champs in Feilding and Caroline represented Hawke's Bay Area Pony Club where she finished 2nd overall. Caroline was also the top placed 1st time rider at the championships.
After the South Island Championships were held with the same judges, a New Zealand Championship result was announced with Caroline and a fellow rider winning the Intermediate teams competition for New Zealand. Caroline also finished 4th overall. 
Most recently Caroline finished 3rd place in the CNC1* competition and has extended her lead in the National Junior Rider series.

   
 

CULTURAL


HAWKE'S BAY SHOW 'MAKE AND MODEL'


Below are several stunning designs from a group of very talented students who entered the Hawke's Bay Show 'Make and Model' competition towards the end of 2017.  Hastings Girls' High School were awarded the most points overall and were presented with a $1,000 Bernina voucher.

Results included - 

Intermediate
Kym Sedcole - 1st place

Costume Making
Chare van der Merwe - 1st place
Pelerose Vaima'a - 2nd place
Kym Sedcole - 3rd place

Sustainable Design
Kym Sedcole - 3rd place







 
LEADERSHIP TRAINING

Our 2018 Leaders enjoyed a fantastic training day at the end of the school year with Facilitator, Mr Chris McIvor from Maca Sports Leadership Academy.  It was a day full of fun, challenges and combined activities, all a great way to start to prepare the students' for their roles and responsibilities ahead.



BOARD OF TRUSTEES


Are you interested in becoming more actively involved in the governance of our school? If so, being a member of the Board of Trustees is a way to show your support.
 
The board has the overall responsibility for the school. The board's most important responsibility is for student achievement. To achieve this, the board is also legally responsible for the curriculum (what is taught), property, personnel, finance and health and safety.

This means that the board is responsible for making sure that all students are getting a high quality education that will prepare them to survive and thrive in the world by the time they leave school. Being able to show that your school is doing this well is what they mean when they talk about "progress and achievement".

The board must be able to provide leadership for its local community and its Principal and staff. At the same time, the board is elected by the community to ensure that the community has a voice in how their school operates. An effective board needs to be able to balance these two responsibilities.

The board is also responsible for acting as a good employer to all the staff in the school.

Trustees are active leaders in their schools, just as your Mayor and Councillors are in the wider community. A Board of Trustees needs the same skills that a city council or other local body needs to work effectively. All trustees need to be able to:
  • work well in a team
  • understand and think about what they are being told
  • ask relevant and challenging questions
  • have good communication skills.
Boards also need a balance of specific skills and experiences to make sure that all the board's responsibilities are being met, and that the important business of preparing students for life beyond school is being done really well. Some of those skills are:
  • passion
  • energy
  • people skills
  • honesty
  • integrity.
Financial know-how and strategic thinking are also valuable.
 
If you are interested in becoming a member of our School Board of Trustees, please contact our Board Chairperson, Mrs Celia Dent – n.c.dent@xtra.co.nz
You can also refer to the ‘School Trustees’ link from the ‘Links’ tab in this app for more information.
 
(NZSTA Website)

Hastings Girls' High School Website
Copyright © 2018 Hastings Girls High School, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp