Copy
Enerģijas taupīšanas sacensību jaunumi - Februāris 2019

Sveiki!
Energosacensību pirmie divi mēneši jau ir aizritējuši, bet vai Jūs esiet noorganizējuši energokomandas sapulci, vai pirmie pienākumi ir sadalīti un mērķi nosprausti? Ja vēl nav paspēts, tad jāsteidz to darīt, jo citas energokomandas jau aktīvi darbojas. Arī šajā jaunumu lapā atradīsi dažādus padomus par enerģijas taupīšanu, ko kopā ar pārējiem energokomandas dalībniekiem ieviest savā ēkā.

Energokomandu anketa

Aicinām visus energokomandu dalībniekus aizpildīt anketu, kuras mērķis ir uzzināt nedaudz vairāk par Jums kā energokomandas dalībnieku un noskaidrot Jūsu viedokli un vērtējumu par dažādiem tematiem, kuri saistīti ar sacensībām.
Lai anketu aizpildītu Tev būs nepieciešamas aptuveni 10 minūtes, bet mums tas dos daudz informācijas par to, kā mēs varētu uzlabot energosacensību norisi. 
Anktetu meklē šeit: 
https://wupperinst.limequery.net/694734?lang=lv

Anketas vēlams aizpildīt līdz 15. martam!

Konkursa dalībnieki

Energo sacensībās piedalās 4 Latvijas pašvaldības - Bauska, Ķegums, Saldus un Tukums. Katrā pašvaldībā ir vairākas ēkas, kuru darbinieki sacentīsies, lai sasniegtu vislielāko enerģijas resursu ietaupījumu.

Saldus:
- PII Sienāzītis, Celtnieku iela 10, Saldus.
- Zirņu pagasta pārvalde, „Pagastnams”, Zirņu pagasts.
- Druvas kultūras nams, Vienības iela 15-17, Druva.

Bauska:
- Vides servisa birojs, Salātu iela 7A, Bauska,
- Izglītības un IT nodaļas, Katoļu iela 3, Bauska,
- Bauskas domes administrācija, Uzvaras iela 1, Bauska.

Ķegums:
- Birzgales pagasta pārvalde, Lindes iela 2, Birzgales pagasts 
- Ķeguma dienas centrs, Liepu aleja 1b, Ķegums,  
- PII Birztaliņa, Jaunatnes iela 2, Birzgale, Birzgales pagasts,
- Ķeguma komercnovirziena vidusskola, Skolas iela 10, Ķegums,
- Tomes dienas centrs, "Ābelītes",Tome, Ķeguma novads.

Tukums:
- Džūkstes pagasta pakalpojumu centrs, “Biedrību nams”, Džūkstē, 
- Zentenes pagasta pakalpojumu centrs, “Gobas”, Zentenē, 
- Tumes pagasta pakalpojumu centrs, Pasta ielā 1A, Tumē, 
- Irlavas pagasta pakalpojumu centrs, “Svēteļi”, Irlavā.
Mūsu otrās jaunumu lapas tēma ir - elektrība. Elektroenerģijas izmaksas ēkās ir vienas no lielākajām izmaksu pozīcijām, tāpēc elektroenerģijas ietaupījums var nest arī būtisku finanšu ietaupījumu.
MĒNEŠA PADOMS
Samaziniet ekrāna spilgtumu – arī tā Jūs varat panākt enerģijas ietaupījumu. Iestatiet, lai Jūsu monitors izslēdzas vai pāriet uz enerģijas taupīšanas režīmu pēc 15 minūtēm (vai mazāk).
Zemāk ir apkopoti daži atgādinājumi un padomi, kā Jūs varat ietaupīt elektroenerģiju:
  1. Regulāri veiciet elektroenerģijas datu uzskaiti.
  2. Novērtējiet, kur elektroenerģija Jūsu ēkā tiek patērēta, tādā veidā Jūs uzzināsiet, kur ir potenciālās elektroenerģijas ietaupījuma vietas.
  3. Izmantojiet energoefektīvus apgaismojuma risinājumus kā, piemēram, LED vai KLS (ekonomiskās) spuldzes.
  4. Uzstādiet enerģijas taupīšanas funkciju saviem datoriem, monitoriem un neaizpirstiet arī par koplietošanas telpās esošajām ierīcēm.
  5. 80+ power saver – noskaidrojiet, vai Jūsu datoram ir 80 Plus Sertifikāts, kas apliecina, ka dators darbojas 80% efektīvāk, salīdzinot ar standarta risinājumiem (plašāk par 80 Plus Sertifikāts)
  6. Izslēdziet datoru, ja vien Jūs neesat vienotā sistēmā ar citiem lietotājiem. Pirms dodaties prom no darba vietas, pārliecinieties, ka arī citas ierīces ir izslēgtas. Daudzi domā, ka slēdzot ārā datoru, tā kalpošanas laiks tiek samazināts vai enerģija tiek vairāk patērēta datoru slēdzot iekšā un ārā, nekā iestatot to hibernēšanas režīmā. Patiesībā, ieslēdzot datoru tiek patērēts mazāks enerģijas daudzums kā to atstājot ieslēgtu uz ilgāku laiku. Datoru darbināšanas laikā veidojas siltums, kuru nepieciešams nodzesēt, izslēdzot datoru Jūs būtiski varat samazināt ventilatoru jeb dzesēšanas sistēmas darbību un ietaupīt arī elektroenerģiju.
  7. Ierīču koplietošana – ierīces kā printerus, kopētājus, skenerus vai rooterus ir ieteicams koplietot, tādā veidā samazinot enerģijas patēriņu.
  8. Atslēdziet  ierīces, kas nav nepieciešamas (portatīvie datori) – portatīvajiem datoriem, parasti ir iespējams pieslēgt dažādas ierīces, kuras lietotājam nav dotajā brīdī nepieciešamas, bet tās patērē elektroenerģiju. Ja Jūs nelietojat bezvadu internetu, tad visticamāk, ka Jums nav nepieciešams ieslēgts Wi-Fi, Bluetooth vai Infrared. Izslēdziet tos un samaziniet enerģijas patēriņu.
  9. Samaziniet elektroenerģijas patēriņu gaidīšanas režīmā.
Aprēķiniet, cik daudz Jūs maksājat par elektroenerģiju ierīcei esot gaidīšanas režīmā. Lai to izdarītu, izmantojiet šādu formulu:
 
Patēriņš (kWh) = ierīces jauda (W)/1000 x darbināšanas ilgums (stundas)
 
PIEMĒRS:
TV tiek lietots vidēji 4 stundas dienā, kas ir 4 x 365 = 1460 stundas/gadā. Gaidīšanas režīmā ierīce stāv 8760 stundas/gadā – 1460 = 7300 stundas/gadā. Ierīces jauda darbības režīmā = 100 W, bet gaidīšanas režīmā = 10 W.
 
Patēriņš darba režīmā = 100/1000 x 1460 = 146 kWh/gadā, bet patēriņš gaidīšanas režīmā = 10/1000 x 7300 = 73 kWh/gadā
 
Ja elektroenerģijas tarifs ir 0,15 EUR/kWh, tad par:
iekārtas darbināšanu gadā Jūs maksājat 21,90 EUR, bet par gaidīšanas režīmu (iekārta netiek lietota) – 10,95 EUR!

Citi jaunumi


Ir pagājuši trīs gadi, kopš spēkā stājās Energoefektivitātes likums, kas kalpo kā galvenais virzītājspēks energopārvaldības sistēmu ieviešanā Latvijas pašvaldībās. Kā pašvaldībām ir klājies šajā laikā, un kādas ir energopārvaldības sekmes? Kāda ir sinerģija starp efektīvu enerģijas pārvaldību valsts, reģiona un pašvaldības līmenī? Kas ir labi un kas vēl būtu jāuzlabo, lai veicinātu energopārvaldības ieviešanu un sertificēšanu?

Par to diskutēsim konferencē “Energopārvaldība pašvaldībās: sasniegtais un nākotnes perspektīvas”. Konferenci organizē Rīgas Tehniskā universitāte sadarbībā ar SIA “Ekodoma”. Par savu pieredzi energopārvaldības sistēmas izveidē, ieviešanā un sertificēšanā stāstīs Ķeguma, Saldus, Gulbenes un Siguldas novadu pašvaldību un Daugavpils pilsētas pārstāvji.

Konference notiks š.g. 7. martā, Rīgas Tehniskās universitātes Zinātniskās bibliotēkas telpās, Paula Valdena ielā 5, Rīgā, sākums plkst. 10:00.

Lai pieteiktos dalībai konferencē, lūdzam aizpildīt tiešsaistes reģistrācijas formu. Dalība konferencē ir bez maksas. Jautājumu gadījumā lūdzam sazināties ar Alisi Ozarsku, alise.ozarska@rtu.lv, 26039274.

Konferences apmeklētajiem būs pieejama bezmaksas autostāvvieta.

Vairāk informācijas meklē šeit!
Apmeklēt COMPETE4SECAP mājas lapu
Copyright © 2019 Ekodoma, All rights reserved.


Vēlies mainīt kā saņemt šīs ziņas?
Tu vari atjaunināt savus iestatījumus vai atteikties saņemt šos ziņojumus.

Email Marketing Powered by Mailchimp
Forward to Friend
Share
Tweet
Šis projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas Apvārsnis 2020, līguma Nr. 754162.