Copy
Enerģijas taupīšanas sacensību jaunumi - Novembris 2019

Sveiki!
Gads strauji tuvojas nobeigumam, kas nozīmē, ka ir atlicis pavisam nedaudz laika, lai aktīvi taupītu enerģiju un sasniegtu labus sacensību rezultātus! Arī šoreiz esam sagatavojuši Jums dažādus padomus par enerģijas taupīšanu, ko kopā ar pārējiem energokomandas dalībniekiem varat ieviest savā ēkā un informēt arī pārējos kolēģus un ēkas lietotājus.

Otrais izaicinājums energokomandām

Līdz pat 30. decembrim norisinās energosacensību otrais izaicinājums, kurā aicinām aktīvi piedalīties visas energokomandas, lai iedvesmotu pēc iespējas vairāk cilvēku taupīt enerģiju savā ikdienā. 

Labākās komandas saņems arī balvas:

1.vietai balvā – dāvanu karte saimniecības preču iegādei 150 EUR vērtībā
2.vietai balvā – dāvanu karte saimniecības preču iegādei 100 EUR vērtībā
3.vietai balvā – dāvanu karte saimniecības preču iegādei 50 EUR vērtībā
 
MĒNEŠA PADOMS

Izslēdzot datorus un gaismas un nogriežot apkuri tukšajā birojā līdz minimumam, mēs varam ietaupīt ievērojamu enerģijas daudzumu un līdz ar to arī samazināt izmaksas par elektrību un siltumu gan šajās Ziemassvētku brīvdienās, gan jebkurās citās brīvdienās!  
Kā tieši rīkoties?
 1. Noorganizē darba tikšanos pirms brīvdienām, lai starp kolēģiem sadalītu pienākumus par virtuves un biroja tehnikas izslēgšanu.
 2. Izslēdz nevajadzīgās iekārtas. Pārliecinies, ka tādas iekārtas kā monitori, kopētāji, printeri un cits brīvdienās nevajadzīgais aprīkojums ir izslēgts un nav atstāts gaidīšanas jeb „stand by” režīmā.
 3. Neaizmirsti virtuvi! Pirms Ziemassvētku brīvdienām atvienojiet elektriskās tējkannas un miroviļņu krāsnis (ja pirms brīvdienām izdodas pilnībā iztukšot ledusskapi vari atvienot arī to).
 4. Izslēdz kafijas automātus un ūdens dzesētājus. Atstājot lielus kafijas automātus un uzkodu automātus nepārtraukti ieslēgtus, elektrības izmaksas ierīcei gadā var pārsniegt €100.
 5. Izslēdz visas gaismas, gan parastās, gan svētku apgaismojumu, jo abas patērē ievērojamu elektrības daudzumu. Apgaismojot nelielu biroju visu nakti, veltīgi tiek izšķiests apēram tik daudz elektrības, cik nepieciešams, lai uzsildītu ūdeni 1000 kafijas krūzēm.
 6. Izslēdz visas apgaismotās Ziemassvētku dekorācijas ne tikai, lai taupītu enerģiju, bet arī, lai izvairītos no ugunsgrēka iespējamības. Samazini Ziemassvētku lampiņu daudzumu un apsver iespēju izmantot LED vai lampiņas, kas izmanto saules enerģiju. Tās izmanto mazāk elektrības un kalpo daudz ilgāk.
 7. Ja Ziemassvētku brīvdienās birojā nepaliek neviens darbinieks, samazini apkures līmeni, bet pārliecinies, ka temperatūra nenokrīt zem 15 Co grādiem, lai ēkas uzsildīšana pēc brīvdienām neprasītu pārāk lielu enerģijas daudzumu. Izmaksas par siltumu var sasniegt pat līdz pusei no visām enerģijas izmaksām ofisā, tādēļ ietaupījums var būt diezgan ievērojams.
 8. Neiznieko ūdeni. Pirms došanās brīvdienās pārliecinies, ka nav atstāti piloši krāni.
 9. Kārtīgi aizver visus logus un durvis, lai iekštelpās saglabātu siltumu.
 10. Ja kādam darbiniekam nepieciešams strādāt arī Ziemassvētku brīvdienās, ja iespējams, ļaujiet viņam strādāt no mājām. Tādā veidā dosiet darbiniekiem iespēju brīvdienās būt tuvāk ģimenei, vienlaikus taupot enerģiju!
 11. Padari enerģijas taupīšanu par sava biroja Jaunā gada apņemšanos!
Padomi enerģijas taupīšanas “čempioniem”

Ieteikumi videi draudzīgiem Ziemassvētkiem
 • LED svētku apgaismojums – LED lampiņas kalpo ilgāk un patērē krietni mazāk enerģijas, kā parastais svētku apgaismojums. Tajā pašā laikā, izslēdz arī LED apgaismojumu, ja birojā neatrodies. 
 • Ziemassvētku eglīte – lai gan daži domā, ka videi draudzīgāk ir iegādāties plastmasas egli, ir aprēķināts, ka, lai tiešām ietaupītu radušās oglekļa emisijas, iegādātā plastmasas egle jālieto vismaz 10 gadus (turklāt, šāda egle nodara daudz lielāku kaitējumu to izmetot)! Otrkārt, atšķirībā no daudzām citām Eiropas valstīm, Latvijā ir salīdzinoši daudz mežu, un katrai mājsaimniecībai ir atļauts nocirst vienu Ziemassvētku egli «Latvijas Valsts Meži» apsaimniekotajās mežu teritorijas. Par to kas jāievēro meklējot eglīti lasi šeit: https://www.lvm.lv/sabiedribai/ko-drikst-meza/ziemassvetku-eglites . Vari arī iegādāties eglīti podā.
 • Izrotā Ziemassvētku egli ar ēdamiem rotājumiem (konfektēm, piparkūkām, popkorna virtenēm vai žāvētiem augļiem). Neizmanto eglītē īstas svecītas, jo tās var izraisīt ugunsgrēku.
 • Darba Ziemassvētku pasākums – samazini savu ietekmi uz vidi, pasākumā izvairoties no ēdiena pārpalikumiem, kas nonāk atkritumos.  Iegādājies vietējos produktus, saplāno un iegādājies tieši tik ēdiena, cik būs nepieciešams, saglabā un izdali kolēģiem ēdiena pārpalikumus un pārējo kompostē.
 • Ja Tavā darbavietā ir pierasts dot mazas dāvanas, mēģini izvairīties dāvināt nevajadzīgus niekus, kas vēlāk nonāks atkritumos.
 • Pārliecinies, ka darbavietā un arī mājās tiek otrreiz pārstrādāts vai lietots iesaiņojamais papīrs un apsveikuma kartītes.

Energotaupības sacensības Spānijā

Spānijas pašvaldības ir nonākušas enerģijas taupīšanas sacensību pēdējā posmā

25. septembrī Spānijā notika motivācijas seminārs, kurā piedalījās darbinieki no visām ēkām, kas piedalās projektā un pārstāv Mursijas, Ceuti, Cieza un Las Torres de Cotillas pašvaldības.
Semināra mērķis bija saglabāt konkurenci starp darbiniekiem un motivēt viņus turpināt taupīt enerģiju konkursa pēdējos mēnešos.
Daži no semināra laikā apkopotajiem secinājumiem:
 • Visi darbinieki ļoti labi apzinās, cik svarīgi ir mainīt enerģijas patēriņa paradumus, un ir gatavi turpināt enerģijas taupīšanu. Viņi ir mainījuši patēriņa paradumus ne tikai savās darba vietās, bet arī savās mājās.
 • Ir parādījušās jaunas enerģijas taupīšanas idejas, piemēram, apgaismojuma sensoru uzstādīšana, kas darbojas arī dabīgās gaismas klātbūtnē, vai jaunu vadības ierīču uzstādīšana, kas izslēdz apkures un dzesēšanas sistēmas, kad darbinieki nav birojā.
 • Pašvaldības ir iekļāvušas energoefektivitātes kursus savās ikgadējajās mācību programmās un tika izvērtēta enerģētikas paraugprakses rokasgrāmatas ieviešana jauniem darbiniekiem.
 • Kopumā seminārs bija ļoti veiksmīgs, jo tika izveidotas saiknes starp darbiniekiem no dažādām ēkām un pašvaldībām.
Papildus šim motivējošajam semināram visa gada garumā noritēja divi sacensību izaicinājumi. Pirmajā izaicinājumā darbiniekiem bija jāiesniedz attēli, kuros redzams, kā viņi veic darbības, kas samazina viņu enerģijas patēriņu, otrajā izaicinājumā darbiniekiem bija jāaizpilda anketa ar 14 jautājumiem par viņu enerģijas paradumiem. Šo izaicinājumu uzvarētāji tika apbalvoti ar enerģijas skaitītāju un vairākkārt lietojamu ūdens pudeli.
Vēl pirms pēdējā sacensību posma, Cieza pilsētas bibliotēka un Las Torres de Cotillas Agrīnās uzraudzības centrs ir izvirzījušies vadībā un starp tiem norisinās sīva cīņa, ar aprēķināto enerģijas ietaupījumu vairāk nekā 28% apmērā. Bet svarīgākais, pateicoties visu dalībnieku pūlēm, sacensību pirmajos 10 mēnešos netika radītas 45,5 tonnas CO2 izmešu, kas ir līdzvērtīgs apjoms, kādu saražo ar automašīnu nobraucot 366,750 kilometrus. Šie iespaidīgie skaitļi uzturēs darbiniekus motivētus līdz sacensību beigām un turpmāk.
Apmeklēt COMPETE4SECAP mājas lapu
Copyright © 2019 Ekodoma, All rights reserved.


Vēlies mainīt kā saņemt šīs ziņas?
Tu vari atjaunināt savus iestatījumus vai atteikties saņemt šos ziņojumus.

Email Marketing Powered by Mailchimp
Forward to Friend
Share
Tweet
Šis projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas Apvārsnis 2020, līguma Nr. 754162.