Copy
Otevřít ve vašem prohlížeči

Milé sestry, milí bratři, 

zasíláme Vám souhrn důležitých informací a novinek, týkající se organizačních otázek našeho hnutí a aktuálních projektů ČOS. Prosím, věnujte jim náležitou pozornost. 

Komunikační tým

České obce sokolské

Starostka Hana Moučková pravidelně jedná
o možnostech uvolnění restrikcí pro sport


Jednání o pravidlech, která by měla urychlit otvírání sportovišť i spolkových kulturních aktivit, nabývají s přicházejícím jarem a koncem nouzového stavu na intenzitě. Starostka ČOS Hana Moučková se většiny z nich účastní. „Na všech jednáních zaznívá, jak je zdravý životní styl, který Česká obec sokolská propaguje od svého vzniku před 159 lety, důležitý. Role našeho spolku je v této oblasti nenahraditelná,“ říká Hana Moučková.

Celý článek naleznete ZDE

ČOS odložila Sokola roku 2020 na neurčito

Slavnostní vyhlášení ankety Sokol roku 2020 mělo proběhnout 28. dubna 2021. Současná epidemiologická situace ale stále nedovoluje akci uspořádat a ČOS ji proto odkládá na neurčito. Nový termín ČOS zveřejní hned, jak to podmínky dovolí. Letos se budou ceny udělovat ve dvanácti kategoriích.
Podívejte se na NOMINACE v jednotlivých odborech.

Projekt Se Sokolem do života pomáhá dětem cvičit doma pomocí nových videí

V rámci projektu Se Sokolem do života vznikla čtyři nová videa pro rodiče s dětmi ve věku od tří do šesti let. Děti tak mohou rozvíjet pohybovou gramotnost i v době, kdy jsou zavřené mateřské školy. Seriálem tentokrát provází Kateřina Pokorná, která je nejen maminkou dvou dětí, ale také cvičitelkou ústeckého Sokola a fyzioterapeutkou. Cvičení je tedy vymyšlené tak, aby to byla zábava, ale aby si u toho děti procvičily také jemnou a hrubou motoriku, postřeh i koordinaci a kromě těla zapojily i svou hlavičku. Není k tomu ale potřeba žádné extra vybavení. Stačí to, co najdete doma, a kus místa na koberci. Všechny cviky vám Kačka s Majdou ukážou, ale fantazii se meze nekladou. 

Vznikl Sokolský inspiromat - sdílejte své nápady

V půlce března odstartoval nový projekt odboru všestrannosti s názvem Sokolský inspiromat. Smyslem projektu je sdílet nápady a zkušenosti, které vznikají v hlavách sokolských cvičitelů. Jedná se o aktivity, které si mohou zástupci z řad jiných jednot modifikovat a uzpůsobit k obrazu svému v daných podmínkách. Nabízené aktivity jsou zveřejňovány dvakrát týdně na facebookovém profilu sportovní všestrannosti a může se jimi inspirovat každý. Bližší informace k Inspiromatu naleznete ZDE.  

Roztančeme jaro společně se Sokolem


Komise pohybových aktivit s hudbou 1. dubna 2021 zahájila taneční výzvu "Roztančeme jaro společně se Sokolem". Komise touto výzvou oslovuje sokoly i přátele Sokola, děti, ženy, muže, rodiny, příznivce pohybu, aby se zapojili, do vytvořené krokové variace s mottem: Přidejte se ke "krokovce"! Výzva vyvrcholí 8. května, kdy si společně a přeci každý sám zatančí krokovku. Jak se k výzvě připojit naleznete na facebookovém profilu sportovní všestrannosti

"Sokolské prameny" letos vedou naopak k soutokům řek


Projekt Sokolské prameny přináší v termínu 26. 3. - 21. 6. jarní výzvu. Hledat prameny řek není kvůli současné epidemiologické situaci možné, vydejme se tedy opačně, k soutokům řek, říček a potoků. Většinu z nich najdeme totiž ve městech a tak by neměl pro nikoho být problém najít si ten "svůj soutok". 
Napište nám, kam jste se vydali a pošlete i fotografie - to vše přidávejte k události na Facebooku nebo pošlete emailem na jzahradnikova@sokol.eu. Prosíme, dodržujte během akce aktuální protiepidemická opatření. Hodně zdaru při objevování zajímavých soutoků našich řek a potoků! 
Více informací naleznete ZDE

 

Večerní škola cvičitelů pokračuje i v dubnu


8. 4. 2021 Praxe služeb Linky bezpečí
Představíme Vám služby Linky bezpečí a možnosti jejich využití dětmi i dospělými. Lektorky ses Vámi podělí o zkušenosti z Linky v kontextu současné situace. Webinářem vás provede Kateřina Lišková, vedoucí odborných služeb Linky bezpečí a Kateřina Schmidová, vedoucí a konzultantka rodičovské linky. 

Další dubnové webináře:
15. 4. Sokolovny napříč časem (Mgr. Kateřina Pohlová)
22. 4. Když motivace mizí aneb jak udržet sokolský plamen naživu (Mgr. Ing. Tomáš Kvapilík)
29. 4. Pořádáme příměstské tábory (Mgr. Jan Nemrava)

Google Meet:
https://meet.google.com/uoo-vpey-hur

YouTube:
https://youtube.com/channel/UCJdHVj2DvQEpideloCLsNOA

Virtuální úniková hra - dostaňte se z knihovny v Tyršově domě


Vzdělavatelský odbor se inspiroval Sokolským inspiromatem! A vytvořil únikovou hru – tentokrát se musíte dostat z knihovny. Vyzkoušejte si, zda se dokážete za pomoci znalostí o Sokole dostat z labyrintu Tyršova domu.
Hru začnete na odkaze: https://1url.cz/OKzGT

Sokolské putovní výstavy do veřejných prostor

Sokolské putovní výstavy nemusí stát jen v sokolovnách a kolem nich. Například Sokol Milovice umístil hned dvě do veřejných prostor na radnici. Inspirujte se! V době zavřených muzeí a galerií to lidé ocení. Jak si půjčit výstavu najdete na níže psaném odkaze nebo kontaktujte Kateřinu Pohlovou (kpohlova@sokol.eu).
Podívejte se na dostupnost putovních výstav a klidně si hned nějakou rezervujte!
 

Sokolská městská hra v Praze


Uvízli jste kvůli omezení pohybu v Praze? A máte rádi šifry a Sokol? Zahrajte si sokolskou městskou hru, která vás provede Prahou po místech kde se psaly dějiny sokolstva. Hra je zdarma, jen alespoň jeden člen týmu musí být členem Sokola. Hra je vhodná pro starší 15 let. Zabere 3–5 hodin a potřebujete k ní telefon s přístupem na internet.  
Více o hře: https://prosokoly.sokol.eu/mestska-hra

Noc sokoloven proběhne v pátek 25. června 2021


Pevně věříme, že v červnu bude již současná situace lepší a Noc sokoloven se bude moct uskutečnit. I proto neváháme a už jsme se pustili do organizování již sedmého ročníku tohoto celorepublikového dne s tělocvikem, lidmi, historií a architekturou Sokola – dne se sokoly v sokolovnách.
I letos jsme vymysleli společné téma pro všechny zúčastněné jednoty. Zajímá vás jaké? Navštivte stránky pro organizátory https://prosokoly.sokol.eu/noc-sokoloven
Anebo se rovnou přihlaste pomocí google formuláře: https://1url.cz/@nocsokoloven

Posílejte zprávy o vašich akcích 


Dejte nám vědět o všem zajímavém, co se u Vás děje. Rádi informace zveřejníme v časopise Sokol, na webu nebo v Sokolském zpravodaji, který vysílá ČT Sport každou sobotu ráno.
Příspěvky, případně témata na reportáže, posílejte na adresu šéfredaktorky časopisu Sokol Jany Horké, jhorka@sokol.eu. Jana Vám také ráda poradí.

Facebook
Website
Email
 upravte nastavení zasílání nebo odhlaste se z odběru.