Copy
Otevřít ve vašem prohlížeči

Milé sestry, milí bratři, 

 zasíláme Vám souhrn důležitých informací a novinek, týkající se organizačních otázek našeho hnutí a aktuálních projektů ČOS. Prosím, věnujte jim náležitou pozornost. 

Komunikační tým

České obce sokolské

Omezení sportování od 11.5.

Nově jsou v platnosti opatření vydaná usnesením vlády ČR č. 490 dne 30. 4. t.r. s účinností ode dne 11. 5. 2020. Toto usnesení, vzhledem k dobré epidemiologické situaci, již obsahuje uvolnění pro naši činnost nejen na venkovních sportovištích, ale i v prostorách našich sokoloven, a je omezeno počtem nejvýše 100 osob ve stejném čase. Více najdete na https://dev.sokol.eu/aktualita/aktualni-informace-ke-stavajici-situaci.

Kde žádat o kompenzace

Přehled možností pro sokolské jednoty, jak a kde žádat o finanční podporu v rámci vypsaných kompenzačních programů, najdete zde.

Poslanci schválili zákon, který otevírá pomoc postiženým jednotám

Poslanecká sněmovna v tomto týdnu schválila vládní návrh zákona, podle kterého bude Národní sportovní agentura schopna rozdělovat peníze do sportu již v roce 2020. Návrh, který nyní ještě musí schválit Senát a následně podepsat prezident, vznikl na základě inciativy České obce sokolské a České unie sportu. Ty dopisem vyzvaly premiéra Andreje Babiše, aby urychleně pomohl především klubům a jednotám, které provozují vlastní nebo provozují sportoviště a kvůli nouzovému stavu zůstaly bez příjmů.
"Je to dobrá zpráva, že se podařilo prosadit návrh, který jsme spoluiniciovali. Ještě nejsou známa přesná kritéria, jak bude Národní sportovní agentura finance rozdělovat, ale věřím, že pro naše postižené jednoty vyjednáme důležitou pomoc, uvedla starostka ČOS Hana Moučková.
Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička už dříve avizoval, že Agentura chce na podporu sportu v České republice s vládou vyjednat až jednu miliardu korun.  Finance mají putovat přednostně k těm nejvíce poškozeným. „Naše ambice je vypsat program co nejrychleji. Budeme podporovat zejména ty sportovní organizace, které provozují sportoviště,“ uvedl Milan Hnilička.

Zákon legislativně rozšiřuje působnost Agentury o možnost vyplácení finančních prostředků na podporu sportu, ke kterému mělo původně dojít až od 1. ledna 2021, již v letošním roce 2020. To umožní Agentuře vypsat program na podporu sportovních organizací významně zasažených epidemií koronaviru a ještě letos rozdělit finance.
Podle NSA bude hlavním úkolem co nejrychlejší vyplacení finančních prostředků v rámci nového dotačního programu tak, aby zejména nebylo ohroženo fungování sportovišť. „V některých případech může neschopnost sportovních organizací hradit závazky spojené s provozováním sportovních zařízení způsobit přerušení dodávek energií, vody, tepla, chladu, případně poskytování jiných služeb, jejichž zajištění je pro správu sportovních zařízení nezbytné i v době, kdy jsou zcela uzavřena,“ zdůvodňuje předseda Agentury Milan Hnilička.

Nové termíny Výboru ČOS a vyhlášení Sokola roku

Již jsou známé nové termíny Výboru ČOS a vyhlášení ankety Sokola roku. 
Výbor ČOS se uskuteční 4.7. 2020 v Tyršově domě, bude jednodenní a průběh a program bude přizpůsoben požadavkům na dodržení hygienických a bezpečnostních aspektů. Více o konání Výboru najdete zde.
Sokol roku bude vyhlášen 23. 9. 2020, tedy v den zahájení našeho týdenního projektu Sokol spolu v pohybu. Akce se bude konat v Tyršově domě. Více zde.  

Ústřední škola obnovuje činnost!

Díky příznivé situaci připravujeme na začátek června částečné obnovení vzdělávacích akcí. Prioritou bude dokončit školení která byla zahájena před 13. březnem. Dokončíme tak školení cvičitelů jógy, rodičů a dětí, předškolních dětí nebo insturktorů parkouru. Většina akcí z jara se nezrušila, ale přesouváme jejich konání na podzim. Termíny budou uveřejněny na stránce https://prosokoly.sokol.eu/seznam-skoleni-a-seminaru do konce května. Všichni, kteří již byli přihlášeni tak mohou počítat s účastí. Jako novinku navíc připravujeme rychlejší vystavování faktur a automatizaci plateb pro všechny podzimní akce. .

Informace k soutěžím OV ČOS

Od března se v jednotách a župách se známých důvodů s COVIDEM-19 a následným vládním opatřením necvičí ani netrénuje, a tak se ani nemohly uskutečnit všechny župní postupové soutěže. S největší pravděpodobností budou různá omezení trvat až do prázdnin. Přestože se v poslední době řada zákazů a omezení postupně uvolňuje, je zřejmé, že do konce cvičebního roku nebudou podmínky pro pořádání Přeborů ČOS. Z těchto důvodů se rozhodlo náčelnictvo OV ČOS zrušit všechny přebory – Přebor ČOS v ZZZ, Přebor ČOS ve florbalu, Přebory ČOS ve sportovní všestrannosti mladšího a staršího žactva, dorostu a dospělých.
Poděkování si zaslouží župy a jednotlivci, kteří se podíleli na přípravách Přeborů ČOS, protože je to stálo nemálo energie a úsilí. Pokud budou mít zájem, pověřili bychom je pořadatelstvím i v příštím roce 2021.
V případě zlepšení epidemiologické situace a uvolnění omezení by mohly jednotlivé župy dokončit alespoň některé župní přebory a soutěže. Přeložení Přeborů ČOS na podzim je nereálné z důvodu, že nám od září začíná nový cvičební rok.
Pavel Strejček

Sokol má nové ambasadory

Nejznámější český šermíř Alexander Choupenitch, nadějná atletka Barbora Malíková a vycházející florbalová hvězda Filip Langer se stali novými ambasadory Sokola. Svými aktivitami budou propagovat sokolskou organizaci a její hodnoty především mezi mladými sportovci.
Jejich první akcí byl křest nové podoby sokolského webu
"Je skvělé být ambasadorem Sokola, jehož členem jsem od devíti let. Rád mladým lidem vracím, co mi Sokol sám dal. Chtěl bych být v rámci Sokolu vzorem i pro děti z ostatních sportů," přiznal Alexander Choupenitch, 26letý fleretista z Brna, mimo jiné držitel bronzu z ME v roce 2018 a účastník olympijských her v Riu.
Členy nastupující generace jsou osmnáctiletí sportovci Malíková s Langerem, kteří se už ve svém věku dosáhli velkých úspěchů. Langer v roce 2018 v pouhých 16 letech reprezentoval Česko na dospělém MS ve florbale, Malíková je mistryní světa do 17 let na trati 400 metrů.
"Od pěti let jsem členem Sokol, přivedla mne tam máma. Později jsem se dal na florbal v Tatranu Střešovice, ale teď jsem rád, že se do Sokola můžu vrátit," těší pražského rodáka Langera.
"Do Sokola jsem přišla v devíti letech, kdy jsem v Opavě začala s atletikou a trénuji tam dosud. Líbí se mi, že je Sokol modernější a je atraktivnější. A tím přitažlivý pro naše nástupce,"  doplnila ho Malíková.

Nová podoba webu www.sokol.eu

Ve čtvrtek 7.5. spustila Česká obec sokolská novou podobu webu www.sokol.eu. Oproti původnímu webu je více rozdělen na část informační (www.sokol.eu), zaměřenou především na veřejnost, která se Sokolem teprve seznamuje, a část pracovní (prosokoly.sokol.eu), zaměřenou spíše na interní komunikaci mezi jednotlivými složkami sokolské organizace. Obě části jsou veřejně přístupné. 
Stránky se budou ještě vyvíjet, v nejbližší době například přibude jednotné přihlášení v rámci sokolského Gmailu pro jednoty a župy, které si budou moci spravovat své profily, psát aktuality o své činnosti nebo  zaznamenávat do kalendáře své akce. 
Vaše připomínky či odhalené chyby nám prosím, zasílejte na email info@sokol.eu.

Předplatné časopisu Sokol

Červnové číslo časopisu Sokol se již připravuje a bude opět skvělé, proto si nezapomeňte pořídit předplatné ve výši 199,- Kč na celý rok (4 čísla včetně poštovného). Objednávkový lístek na předplatné časopisu Sokol pro rok 2020 i s pokyny najdete ke stažení zde. Prosíme, zašlete je poštou do redakce (Časopis Sokol, Tyršův dům, Újezd 450, Praha 1, 118 01) nebo e-mailem na jhorka@sokol.eu. Další způsoby platby se připravují.  
Děkujeme všem, kteří si již předplatili odběr časopisu Sokol na další období, moc si toho vážíme. 
Pokud byste chtěli dostat číslo z března 2020, prosím, pošlete nám vaši poštovní adresu na email mvitkova@sokol.eu.

Sokolská kolekce od Under Armour

Na sokolském e-shopu vás vítá nová kategorie - FUNKČNÍ ODĚVY UNDER ARMOUR. Jeden z nejprestižnějších výrobců funkčního sportovního prádla připravil se Sokolem sadu oblečení pro sport a intenzivní pohyb. Pokud sledujete na sokolském kanále YouTube seriál metodických videí #cvičímsesokolem, některé kusy kolekce již znáte - cvičitelé v tomto seriálu právě tuto sadu oblečení odzkoušeli. 
Celou kolekci najdete na této adrese

 

Statistika nuda je, má však cenné údaje - aneb seznámení s evidencí členské základny pro T.J. a sokolské župy

Každá sokolská jednota i župa eviduje a spravuje řadu údajů o svých členech. Údaje pak slouží pro statistické účely a výkaznictví, ať již v rámci ČOS, nebo pro různé rejstříky. 
ČOS připravuje program Evidence členské základny – www.ecz-sokol.cz, který již třetím rokem úspěšně používá sokolská župa Olomoucká a její tělocvičné jednoty. 
Program umožňuje správu členů, poskytuje např. přehled o placení příspěvků, eviduje cvičitele a pomáhá celkově lépe pracovat s daty, které lépe chrání. Výhodou je odstranění náročného vyplňování výkazů, které program zvládá automaticky.
Připravili jsme proto pro tělocvičné jednoty i sokolské župy informační webinář, který představí tento program a jeho funkce a jeho plánované nasazení v celé ČOS. Ukážeme vám, jak se v něm pracuje, a umožníme si vyzkoušet všechny hlavní funkce v demovezi. Prostor bude také na dotazy a připomínky. 
Webinář se koná ve čtvrtek 21. května 2020 od 17:00 do 20 hod. Přihlásit se můžete nejpozději do 20. května 12:00 hodin vyplněním přihlášky.
Na e-mail uvedený v přihlášce Vám pošleme přístupové údaje do demoverze a odkaz, na kterém bude webinář probíhat. Jediné co potřebujete, je počítač s připojením na internet a ideálně prohlížeč chrome.

Posílejte zprávy o vašich akcích 

Sokolské zpravodajství má své místo v časopise Sokol, navíc získá významnější prostor na webu. Prosíme, posílejte nám zprávy o vašich akcích, příbězích či vynikajících členech, o nichž předpokládáte, že by mohly zaujmout i ostatní. Příspěvky nemusí mít "vybroušenou" literární formu, vítány budou fotografie.
Příspěvky posílejte na  adresu nové šéfredaktorky časopisu Sokol Jany Horké, jhorka@sokol.eu. Jana také ráda svým "korespondentům" poradí.
Facebook
Website
Email
 upravte nastavení zasílání nebo odhlaste se z odběru.