Copy
NEWSLETTER ČESKÉ ŽENSKÉ LOBBY
První newsletter roku 2022
Zveme vás na konferenci 16. června, které se budou účastnit mezinárodní aktéři. Konference je zaměřená na nejpalčivější témata genderové rovnosti.  Přijďte diskutovat o situaci žen v post-covidové době, o násilí na ženách, významu péče a dalších tématech.
Podpořte nás ve zlepšování rovnosti žen a mužů v naší společnosti.

Doporučení České ženské lobby k aktuální situaci žen z Ukrajiny

Válka je humanitární, lidskou i lidskoprávní tragédií, která zasahuje všechny bez rozdílu. V této chvíli však myslíme na to, jak dopadá na skupiny, které jsou zranitelné, znevýhodněné a často přehlížené. V souvislosti se současnou krizí upozorňujeme zejména na situaci žen, dětí, lidí se zdravotním postižením, seniorů/ek, uprchlíků/ic , národnostních a sexuálních menšin, protože na ně mnohé  politiky často zapomínají. Zveřejnili jsme proto doporučení k aktuální situaci žen z Ukrajiny, které jsme také zaslali na Ministerstvo vnitra.

Vyzvali jsme Ministerstvo práce a sociálních věcí k ukončení spolupráce s Hnutím pro život. 

Česká ženská lobby společně s organizacemi Amnesty International, Konsent, Aperio, proFem a spolkem Prague Pride vyzvali v otevřeném dopise ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku k ukončení spolupráce s Hnutím pro život. Za hlavní důvod k rozvázání spolupráce považují organizace především to, že Hnutí pro život v rozporu s dlouhodobými postoji expertů i širší veřejnosti, usiluje o zákaz interrupcí a vystupuje netransparentně. Před několika týdny na sebe Hnutí pro život upoutalo pozornost svým necitlivým vyjádřením k možnostem pomoci znásilněným ženám na Ukrajině, když kritizovalo poskytování postkoitální antikoncepce (nouzová antikoncepce, tzv. pilulka “po”) ženám znásilněným ruskými vojáky.
Připojte se k nám. K otevřenému dopisu se připojilo již více než 4 000  podporovatelů/ek.

Pracovní skupina Porodnictví při ČŽL nabízí pomoc ukrajinským ženám 

Organizace sdružené v pracovní skupině Porodnictví při ČŽL nabízejí ženám přicházejícícm k nám z Ukrajiny informační materiály, telefonickou i online pomoc v ukrajinštiněi provázení v těhotenství, při porodu a v šestinedělí. 

Event k CSW 66 sponzorovaný Francií, Českou Republikou a Švédskem

Event co-sponzorovaný Francií, Českou Republikou a Švédskem v rámci tria zemí předsedajících Radě Evropské Unie v období 2022-2023, nabídl příležitost zviditelnit genderovou perspektivu boje proti klimatické změně.  Marta Smolíková, předsedkyně ČŽL, se zúčastnila jako panelistka a mezi dalšími vystupujícími představila odborný pohled na genderovou analýzu vztahu mezi ekonomickými, environmentálními a genderovými otázkami a na konkrétní iniciativy vedoucí k urychlení implementace účinné rovnosti žen a mužů v politice klimatických a ekologických změn.

ČINNOST ČLENSKÝCH ORGANIZACÍ
Happening Chce to souhlas

Amnesty international spolu s organizací Konsent uspořádaly 15. února 2022 před Poslaneskou sněmovnou happening Chce to souhlas. Za Českou ženskou lobby, která dlouhodobě podporuje změnu definice znásilnění v trestním zákoníku, akci na místě podpořila Ivana Antalová.

SIMI otevírá hotel pro utečence z Ukrajiny

Za podpory korporátního donora otevřela naše členská organizace Sdružení pro integraci a migraci v dubnu SIMI hotel pro osoby prchající  před válkou na Ukrajině, který představuje model domu na půl cesty. Těmto lidem nabízí bezplatně ubytování a zajišťují stravu a materiální pomoc. V hotelu také poskytují sociální služby. V tomto zařízení našlo místo už několik rodin. 

Česká asociace dul podporuje duly a ohrožené ženy uprchlé  z Ukrajiny

Evropská síť dul (European Doula Network - EDN), je jednotná a silná ve své solidaritě a podpoře dul z Ukrajiny, které chtějí podporovat matky všude, kde je potřeba.

Uprchlým ženám, které jsou odloučeny od partnerů, rodiny, přátel, od své komunity a nemluví místními jazyky, je během těhotenství, porodu a po porodu k dispozici mezinárodní podpora dul. Ukrajinské duly v současnosti podporují ženy na Ukrajině, pokud je to možné. Ukrajinské uprchlické duly chtějí podporovat ukrajinské uprchlice v hostitelských zemích. Evropské duly chtějí poskytovat podporu ukrajinským dulám a ohroženým ženám.

Duly z České asociace dul nabízejí nepřetržitou přítomnost a laskavé ubezpečení v dobách nejvyšší nouze v souladu s Etickým kodexem EDN. Celé znění si můžete přečíst zde.

Volba povolání bez předsudků

Gender studies uspořádaly diskusi VOLBA POVOLÁNÍ BEZ PŘEDSUDKŮ. Vystoupili na ni Markéta Štěpánová, expertka na genderovou citlivost ve vzdělávání z Gender Studies, Radka Bystřická, IT specialistka a ředitelka Sdružení VIA a Petr Naske z DigiKoalice.

Zapište si do kalendářů 

21.–22. května - Benefiční sekáč: Klára Vytisková pro poradnu APERIO /Aperio - společnost pro zdravé rodičovství
3. - 5. června - Máte na to! Staňte se úspěšnou političkou /Fórum 50 %
9. června - Večery pro muže — sdílení otcovských příběhů /Aperio - společnost pro zdravé rodičovství

17. - 19. června - Máte na to! Staňte se úspěšnou političkou /Fórum 50 %
Chce to souhlas tour: 18. 5. Brno, 19. 5. Olomouc, 20. 5. Ostrava, 25. 5. České Budějovice, 26. 5. Plzeň, 27. 5. Liberec
ENG do 20. května 2022 - CEU Democracy Institute Leadership Academy
25. května 2022 -  Klimakterium / UNIPA
30. června 2022 - Akční granty ACF


 NEWS

Organizace vyzvaly MPSV, aby ukončilo spolupráci s Hnutím pro život
Gender a válka
Příjmy mužů a žen: až desetitisícové rozdíly
Kateřina Tučková: Uvízl ve mně příběh mrtvé ženy z mariupolské porodnice
S válkou hrozí prohloubení nerovností
„Pomáhat není špatné, špatné jsou polské zákony,“
Znásilnění jako válečná zbraň i nástroj genocidy
Judith Butler: Zapomeňte na osobní svobodu
Neziskové organizace vyzvaly poslance, aby odmítli vzít na vědomí výroční zprávu ombudsmana Křečka.
Nabídka solidarity a podpory dul Evropské sítě dul
Deset faktů o uprchlících, které bychom měli vědět
Ruská agrese proti Ukrajině: Analýza nálad české veřejnosti
Equal Pay Day 2022: Zapojení žen do rozhodování je více než aktuální
Bulletin lidských práv
Newsletter EKS

 

Česká ženská lobby dlouhodobě pracuje na vytvoření spravedlivé společnosti pro ženy i muže. Podílejte se na pozitivní změně a podpořte naši činnost.

Tato aktivita byla podpořená grantem Alliance for Gender Equality in Europe. Za její obsah nese odpovědnost výhradně Česká ženská lobby.

Copyright © 2020 Česká ženská lobby, All rights reserved.
Email vám posíláme, protože jste projevili zájem o informace z České ženské lobby.

Our mailing address is:
info@czlobby.cz

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.


 
twitter
facebook
Website