Copy
View this email in your browser
Newsletter České ženské lobby 

Vyhodnocení efektivity zákona o odškodnění za protiprávní sterilizace půl roku po nabytí jeho účinnosti

Zákon o odškodnění za protiprávní sterilizace je v účinnosti již více než 6 měsíců. Naše prvotní hodnocení jeho přínosu ovšem vede k vážným obavám o dílčí selhání při jeho praktické implementaci. Obrátili jsme se proto na předsedu vlády a ministra zdravotnictví v otevřeném dopisu, abychom podpořili ženy, které byly nedobrovolně sterilizované a jsou nyní kvůli výkladu a aplikaci předmětného zákona v nejistém postavení.

Naskenujte kód a podpořte naši činnost.

Ohradili jsme se proti postupu veřejného ochránce práv vůči jeho zástupkyni Monice Šimůnkové

 
V červenci jsme vydali tiskovou zprávu upozorňující na postup veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, který odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny její agendy s odůvodněním, že její práci provázejí lidské i manažerské komplikace. Označili jsme tento postup za zcela neadekvátní zásah do práce a pozice zástupkyně veřejného ochránce práv, která za dobu svého více než dvouletého působení v Kanceláři Veřejného ochránce práv opakovaně prokázala svou kvalifikaci a kompetence a odvedla ve svých agendách množství důležité práce na vysoké profesní úrovni. Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková na svou pozici rezignovala. „Požádala jsem pana ombudsmana Křečka, aby mi vrátil moji agendu. On to ale odmítl," vysvětluje svůj krok Šimůnková
Vyjádření nesouhlasu s postupem Veřejného ochránce práv

Výroční zpráva 2021


Výroční zpráva za rok 2021 byla zpracována dle metodiky Social Reporting Standard. Díky fungující datové platformě ČŽL monitorujeme informace za pomocí online nástroje, a na konci roku tak máme přesný přehled o výstupech a výsledcích naší práce. Umožňuje nám to ohlédnout se a prezentovat vám naši práci v číslech a v obrazech toho, co se nám za minulý rok povedlo.
Výroční zpráva 2021

Mezinárodní den mládeže / Young people care

 
Ve společnosti je mnoho mladých lidí, kteří pomáhali a pomáhají. K Mezinárodnímu dni mládeže jsme proto představili několik příběhů mladých žen, které se rozhodly pracovat jako dobrovolnice v našich členských organizacích (SIMI a NESEHNUTÍ).
Mezinárodní den mládeže

Americký ústavní soud omezil právo žen o sobě rozhodovat. Jejich soukromí nechal napospas vůli politické reprezentace.


Vyjádřili jsme v tiskové zprávě podporu americkým ženám a mužům, kteří protestovali, poté co Nejvyšší soud USA zrušil téměř po 50 letech ústavně zaručené právo na svobodný přístup k potratu.
Americký ústavní soud omezil právo žen o sobě rozhodovat.

Otevřený dopis policejnímu prezidentu - Barborka

 

Na konci května zorganizovala Policie ČR soutěž prvosledových hlídek. Její součástí byla následující modelová situace: „Barborka - Po asistenci u domácího porodu, porodní asistentka (Dula) utekla z bytu, když viděla, že se jedná o komplikovaný porod. Rodička je zhroucena a policejní hlídku odchytí sousedka, která žádá hlídku o pomoc."

Tuto modelovou situaci považujeme za nešťastně zvolenou. Nejen že směšuje dvě různé profese, ale navíc je dehonestuje a posiluje stereotypní představy o nedostatečném vzdělání odborné asistence u domácích porodů i nezodpovědnosti matek, které chtějí rodit doma. Analogicky si možno představit modelovou situaci, která bude zahrnovat případ, kdy lékař záchranky uteče od nehody. Porodní asistentka je vysokoškolsky vzdělaná zdravotnická odbornice se specializací na těhotenství, porod, šestinedělí a kojení, pracuje v souladu s etickými standardy své profese.

 
Otevřený dopis policejnímu prezidentu - Barborka

Kde jste nás mohli potkat

 

Forum rodinné politiky 2022

Konference Porod 2022

Čas na rovnost žen a mužů

Den Evropy: Ukrajinské ženy v české společnosti

 

 

ČINNOST ČLENSKÝCH ORGANIZACÍ

 

Acorus se přestěhoval do nového azylového domu

V průběhu června 2022 se organizace přestěhovala do nového azylového domu, a  získala tak důstojný a bezpečný prostor pro poskytování specializovaných pobytových služeb obětem domácího násilí a jejich dětem.

SIMI přináší Rozhovory s ženami na útěku: Hotel v Praze

Začátkem března chodili pracovníci SIMI se sociálkou po pražských hotelech a mluvili s uprchlíky, kteří do Prahy právě dorazili z Ukrajiny. Radili jim v otázkách víz, hledání bydlení a práce. Z těchto rozhovorů vznikl i text ilustrující situaci Ukrajinksých uprchlic v Praze.

 

 

ZAPIŠTE SI DO KALENDÁŘŮ

31. srpna - Kurz pro porodní duly (deadline přihlášek) // Česká asociace dul 

9. - 11. září - Posilovna sebe(vědomí) | Teplice // Otevřená společnost & Fórum 50 %

16. - 18. září - Posilovna sebe(vědomí) | Ostrava // Otevřená společnost & Fórum 50 %

23. - 24. září - Feministická konference 2022

29. září - Feministická škola

3. - 11. října - Safe space - Erasmus+ training course // Konsent

7. října - Naberte dech: podpůrný program pro sólo rodiče // Aperio

7. října - Firma roku 2022: Rovné příležitosti | Závěrečná konference // Gender studies o.p.s.

10. října - Women’s specialist services as pillars of peace in times of crisis and beyond // ROSA & WAVE & proFem

18. října - Úvod do kariérového poradenství // EKS

21 - 22. října - V. Kongres České komory porodních asistentek // ČKPA

7. listopadu -  Kariérové poradenství v praxi // EKS

Facebook
Instagram
Website
Our mailing address is:
info@czlobby.cz

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.