Copy
View this email in your browser

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK)’nin hazırladığı B.E.S.T-Ticari Bina Sertifika Kılavuzu 2021-1.0 Versiyonu tamamlandı.
 
ÇEDBİK, B.E.S.T-Konut Sertifika sisteminden sonra, ticari binalara yönelik sertifika sistemi çalışmaları da tamamladı. B.E.S.T-Ticari Binalar Sertifika Kılavuzu 2021-1.0 Versiyonu yeni yapılan/yapılacak ticari binalar ve büyük ölçekli yenileme çalışmaları yapılan/yapılacak mevcut ticari binalar için oluşturuldu.
 
B.E.S.T-Ticari Binalar Sertifika Sistemi’nde binalar, Bütünleşik Yeşil Proje Yönetimi, Arazi Kullanımı, Su Kullanımı, Enerji Kullanımı, Sağlık ve Konfor, Malzeme ve Kaynak Kullanımı, Ticari Binalarda Yaşam, İşletme ve Bakım, Yenilikçilik olmak üzere dokuz ana kategoride değerlendirilmektedir.

 

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) tarafından düzenlenen “ÇEDBİK Sürdürülebilirlik Fikir Yarışması - 2020” sonuçlandı ve ödüller sahiplerini buldu.
 
Türkiye’de yapı sektörünün sürdürülebilirlik ilkeleri ışığında gelişmesine katkı sağlamak için çeşitli etkinlikler gerçekleştiren Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK)’in düzenlediği “ÇEDBİK Sürdürülebilirlik Fikir Yarışması-2020” sonuçlandı. Geleceğin profesyonelleri olan lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin bir ekolojik köy yerleşimi üzerinden uygulanabilir, sürdürülebilir, yenilikçi fikirler ile çözümler üretmelerini teşvik etmek amacıyla ilk kez düzenlenen yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanındaki 74 üniversiteden toplam 460 kişiden oluşan 198 takım başvuruda bulundu.

Üniversitelerin İnşaat, Çevre, Makine, Mekatronik, Elektrik, Orman Endüstri, Elektrik-Elektronik, Enerji Sistemleri Mühendislikleri ile Mimarlık, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir Bölge Planlama bölümlerine yönelik ve disiplinler arası iş birliğine açık olarak gerçekleştirilen yarışmada, 44 üniversiteden 222 kişinin oluşturduğu 82 takım fikir projelerini gönderdi.

ÇEDBİK üyelerinin yanı sıra derneğin iş birliği yaptığı sektörün farklı kollarındaki önde gelen kuruluşlar; Arup Türkiye, GBCI Europe, Kalebodur, Saint-Gobain, Türk Ytong ve Vitra yarışmaya destek vererek katkı sağladı.


17 Mart 2021 tarihinde seçici kurul üyeleri, destekçi firmaların temsilcileri ve kazanan takımların üyelerinin katılımı ile gerçekleşen ödül töreni ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ebru Ünver Karaer'in açılış konuşması ile başlamış olup, Seçici Kurul Başkanı Sayın Ayşe Zerrin Yılmaz'ın konuşması ve kazanan takımların proje sunumları ile sonlandı.

Detaylı bilgiye  www.cedbik.org adresimizden ulaşabilirsiniz.

ÇEDBİK ve KAGİDER İşbirliği ile Yeşil Check-Up Projesi Tamamlandı.

‘Yeşil Check-Up’ projesi kapsamında ÇEDBİK üyelerinden oluşan uzmanlar tarafından KAGİDER üyesi kadın girişimcilere “Yeşil Bina” ve “Sürdürülebilirlik” eğitimleri verildi. 

Proje kapsamında, KAGİDER üyesi kadın girişimcilere yönelik yapılacak anketler aracılığıyla belirlenen 3 kadın girişimcinin işletmelerinde ‘Yeşil Bina’ dönüşüm süreci başlatıldı.

İnşaatta Yeni Vizyon: Yeşil Binalar- Tunceli Projesi’nde ÇEDBİK çalışmalarına devam ediyor.
 
Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünü yaptığı “New Vision of Constructions: Green Buildings” projesinde yeşil bina sektörünü destekleyen yeni mesleki eğitim müfredatı ve modülleri üretilecek, Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarında okutulmak üzere ders modülleri ve açık kaynak kodlu ios ve android tabanlı uygulama geliştirilecektir. 


Binalarda BID-Belgeleme, İletişim, Doğrulama (Cx) Süreci ve Faydaları Semineri Gerçekleşti.

15 Mart 2021 Pazartesi günü saat 11:00 'da  Gepa Grup Kurucu Ortağı ve Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) Commissioning Komite Başkanı  olarak görev alan Sayın Emre Özmen, binalarda BID-belgeleme, iletişim, doğrulama (Cx) süreci ve faydaları hakkında bilgi ve tecrübelerini ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ebru Ünver Karaer moderatörlüğünde ve ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Süleyman Akım'ın eşliğinde gerçekleşen etkinlikte bizler ile paylaştı.
 
Turner Construction’s Best Practices in Decarbonized Construction Semineri Gerçekleşti.
 
25 Şubat 2021 Perşembe günü saat 09:00 'da  Turner firmasında Sürdürülebilirlik Proje Yöneticisi olarak görev alan Sayın Emi LaFountain,  Karbonsuz İnşatta Turner’ın En İyi Uygulamaları hakkında bilgi ve tecrübelerini ÇEDBİK Başkanı Sayın Ebru Ünver Karaer moderatörlüğünde, İngilizce olarak gerçekleşen etkinliğimizde bizler ile paylaştı.
Değişen Dünyalar, Değişen Planlama Anlayışı ve Yeni Yeşil Alanlar Semineri Gerçekleşti.
 
4 Şubat 2021 Perşembe günü saat 10:30 'da  ARUP Türkiye firmasında Planlama ve Kentsel Tasarım Lideri olarak görev alan Sayın Sertaç Erten,  Değişen Dünyalar, Değişen Planlama Anlayışı ve Yeni Yeşil Alanlar hakkında bilgi ve tecrübelerini ÇEDBİK Başkanı Sayın Ebru Ünver Karaer moderatörlüğünde gerçekleşen bu etkinliğimizde bizler ile paylaştı.
B.E.S.T Tanırım Semineri Gerçekleşti.
 
21 Ocak 2021 saat 11:00'da ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ebru Ünver Karaer moderatörlüğünde, Genel Sekreter Sayın Engin Işıltan’ın sunduğu  B.E.S.T Tanıtım Seminerinde  değerli katılımcılarımız ile birlikte olduk.
B.E.S.T- Konut Sertifika Sistemi Değerlendirici/ Denetçi Sınavları Gerçekleşti.

08.02.2021 ve 10.02.2021  tarihlerinde B.E.S.T– Konut Sertifika Sistemi sınavları yapılmıştır. Sınavda başarılı olan katılımcılar B.E.S.T-Konut Değerlendiricisi veya Denetçisi olmaya hak kazanmışlardır.

Avcılar Belediyesi tarafından Çevreye Duyarlı Binalar Çalıştayı Gerçekleşti.
 
Çevreye duyarlı bir kent olma hedefiyle bir yol haritası hazırlayan Avcılar Belediyesi “Çevreye Duyarlı Binalar Çalıştayı” düzenledi. Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen çalıştayda, kentteki binaların deprem ve iklim krizinin etkileri düşünülerek yenilenmesine yönelik sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı.

Çevreye duyarlı binalara yol haritası oluşturmak için 4 farklı oturumda gerçekleştirilen çalıştaya, ÇEDBİK adına Genel Sekreter Sayın Engin Işıltan katıldı.
 
ÜYELERİMİZDEN HABERLER
 

ECZACIBAŞI


2020 Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Öncüsü Boğaç Şimşir


UN Global Compact üyesi şirketlerden, hayata geçirdikleri yenilikçi uygulamalarla küresel sorunların çözümüne katkı sunan çalışanların başvuruları jüri tarafından değerlendirildi. Eczacıbaşı Yapı Gereçleri İnovasyon Direktörü Boğaç Şimşir, kamusal alanlarda bulaş riskini azaltmak için geliştirilen hijyenik tuvalet projesi ile ‘2020 Türkiye SKA Öncüsü’ seçildi.  

UN Global Compact, dünya genelinde her yıl Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (SKA) ulaşmak için dönüşümü harekete geçiren SKA Öncülerini (SDG Pioneers) belirliyor. Global Compact Türkiye de bu yıl, üye şirketler bünyesinde, SKA’lara katkı sunan projelere öncülük eden her kademeden çalışan arasından Türkiye SKA Öncüsü’nü seçti. 2020 Türkiye SKA Öncüsü Boğaç Şimşir, küresel elemelere doğrudan katılım hakkı kazandı. Tüm küresel başvurular arasından belirlenecek ‘2020 SKA Öncüleri’ 2021’in Haziran ayında UN Global Compact Liderler Zirvesi’nde açıklanacak.  

*Haberin Detayları için Lütfen Resmin Üstüne Tıklayın.
Copyright © 2021 ÇEDBİK, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.